Home > Z kraju > Przegląd Prawosławny z kalendarzem

Przegląd Prawosławny z kalendarzem

Grudniowe wydanie Przeglądu ukazało się z kalendarzem, a w nim święta i posty prawosławne.

Cudem na ziemi chełmskiej jest powstanie monasteru w Turkowicach. Odwiedzamy tę wspólnotę i notujemy mnóstwo cudów, które tu się dzieją, bo przecież nie jest przypadkiem pojawienia się wspólnoty monastycznej na ziemi, którą w połowie XX wieku oczyszczono z prawosławnych. Cudem jest budowa nowej cerkwi, domu, pojawianie się kolejnych ikon, mirotoczenie ikony, ale także wielka pracowitość mniszek i pomoc im spływająca nawet z Nowej Zelandii.

Polecamy wykład władyki wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, wygłoszony 11 listopada na konferencji w Kijowie. Porządkuje on prawosławne pojmowanie soborowości w Cerkwi. Władyka porusza problem zasad nadawania autokefalii – jak ten proces powinien wyglądać i jak do niego podszedł patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, nadając samodzielnie autokefalię rozłamowej strukturze na Ukrainie. Ponieważ to wystąpienie wywołało wzburzenie w mediach społecznościowych w pewnych kręgach w Polsce, postanowiliśmy opublikować ten głęboko przemyślany tekst, broniący zasad obowiązujących w Cerkwi, a tym samym jej integralności i jedności.

By lepiej zrozumieć współczesność, pełną chaosu i niepokojów, polecamy tekst „Współczesne technologie i Apokalipsa”. To omówienie wykładu arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, wygłoszonego 8 listopada w CKP w Białymstoku. Czy żyjemy w czasach Apokalipsy? Nie wiemy. Ale jesteśmy w stanie wyobrazić sobie realizację opisu z Apokalipsy – stwierdza władyka. Jeśli wprowadzi się mechanizm, który uzależni otrzymanie środków na życie i dostęp do usług i dóbr od posłuszeństwa wobec rządzących, wtedy człowiek, jeśli wybierze życie, będzie zmuszony to czynić. „Zatem już funkcjonuje sposób, który może być wykorzystany, aby nakłonić ludzi do świadomego wyrzeczenia się Chrystusa. Nie będzie tak, że ludzie przyjmą znak i oddadzą pokłon antychrystowi nieumyślnie. Będzie wymagane świadome wyrzeczenie się Chrystusa” – czytamy.

Blok materiałów poświęcamy kryzysowi na polsko-białoruskiej granicy, tragicznemu. Przybliżamy postać Issy, 24-letniego prawosławnego Syryjczyka, którego ciało znaleziono w lesie. Leciał na obcą ziemię, by spełnić jakże podstawowe marzenie, o życiu, które na jego ziemi rodzinnej jest odbierane dziesiątkom tysięcy ludzi w krwawych paroksyzmach, do których dochodzi co jakiś czas np. w latach 1964, 1981, 1982, 2011. Znalazł śmierć. O problemie czytamy i w poruszającym reportażu o trzech siostrach – Nadziei, Wierze i Lubie z Hajnówki, które pomagając uchodźcom, karmiąc ich, wchodzą w ich niedolę i tragedię. Jest w nim i o narodowcach, którzy mówią „Nie” uchodźcom, rozpościerając plakaty „Polaku. Obudź się! Refugees not welcome!” (Uchodźców nie witamy). Jest i komentarz do sytuacji na granicy posła Eugeniusza Czykwina.

Razem z profesorami z Poznania, Aleksandrem Wojciechem Mikołajczakiem i Rafałem Dymczykiem, którzy w sumie byli 38 razy na Świętej Górze Atos, wędrujemy na tę świętą ziemię, udzieł Preswiatoj Bogorodzicy. I przybliżamy ich książkę o Atosie. Odwiedzamy i prawosławne miejsca w Wenecji.

Piszemy o sztuce. O odrodzeniu ikony. O filmie „Człowiek Boży” Jeleny Popovic, Serbki, tworzącej w USA, z muzyką wybitnego kompozytora Zbigniewa Preisnera i udziałem wybitnych amerykańskich aktorów. A film jest o św. Nektariuszu z Eginy. Przeczytamy i o malarzu Leonie Tarasewiczu o międzynarodowej sławie i wywiadzie-rzece z nim zrobionym przez Małgorzatę Czyńską, zamkniętym w książce „Nie opuszczam rąk”.

Piszemy o tych, którzy ostatnio odeszli – o. Józefie Sitkiewiczu (65 lat), o. Włodzimierzu Szumiłowskim (84), protodiakonie Anatolu Daniluku (63) i ikonopiscu Michale Pieczonce (73). Wiecznaja im pamiat’! Niech zostaną w naszych sercach i modlitwie ci szlachetni ludzie.

Anna Radziukiewicz