Home > Ze świata > W Serbii powstał pomnik obrońców kanonicznej Cerkwi w Czarnogórze

W Serbii powstał pomnik obrońców kanonicznej Cerkwi w Czarnogórze

Serbski artysta Dragan Radenović wykonał pomnik na pamiątkę pokojowych, masowych protestów wiernych, dzięki którym udało się obronić prawa kanonicznej Cerkwi w Czarnogórze – informuje serbski portal gorazdevac.com.

W ubiegłym roku na ulice największych miast Czarnogóry wyszła prawie połowa obywateli państwa, liczącego około 620 tysięcy mieszkańców.

Głównymi postaciami rzeźby z brązu są: zmarły w 2020 roku metropolita Czarnogóry i Przymorza Amfilochiusz, jego następca metropolita Joanicjusz, a także ihumenia Angelina i chrześniaczka metropolity Amfilochiusza, symbolizująca wszystkie dzieci, które wraz z dorosłymi broniły prawosławnych w Czarnogórze. Pomnik ma wysokość około sześciu metrów, wszystkie figury wykonane są w pełnym rozmiarze.

Nowy parlament Czarnogóry, czyli główny organ władzy ustawodawczej, 20 stycznia 2021 roku uchwalił poprawki do kontrowersyjnej ustawy „O wolności wyznania i statusie prawnym wspólnot religijnych”, przyjętej w nocy z 26 na 27 grudnia 2019 roku, która dyskryminowała kanoniczną Cerkiew prawosławną w Czarnogórze, będącą częścią patriarchatu serbskiego. 23 stycznia prezydent Milo Đukanović podpisał nowelizację ustawy, która ostatecznie weszła w życie po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Andrzej Charyło

fot. Dragan Radenović