Home > Ze świata > Arcybiskup Tirany: egzarchat ruskiej Cerkwi w Afryce to reakcja na utworzenie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy

Arcybiskup Tirany: egzarchat ruskiej Cerkwi w Afryce to reakcja na utworzenie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy

Sytuację w światowym prawosławiu można naprawić jedynie przez powrót do synodalnego charakteru Cerkwi i jej kanonów, uważa zwierzchnik albańskiej Cerkwi, arcybiskup Tirany, Durres i całej Albanii Anastazy.

8 stycznia hierarcha powiedział, że utworzenie egzarchatu ruskiej Cerkwi w Afryce jest reakcją na uznanie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy.

Na oficjalnej stronie Cerkwi albańskiej ukazał się apel jej zwierzchnika, w którym przypomniał swoje stanowisko w sprawie utworzenia PCU.

Jak podkreślił hierarcha, „od samego początku kryzysu cerkiewnego na Ukrainie ustnie i pisemnie zwracał uwagę, że czas nie wyleczy cerkiewnych raskołów , przeciwnie, tylko je pogłębi i umocni raskolników.

Komentując utworzenie egzarchatu rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w Afryce, zauważył, że decyzja ta „potwierdza jego początkowe obawy”, że raskoł w prawosławiu będzie się pogłębiać.

Jego zdaniem pojawienie się egzarchatu jest bezpośrednio związane z uznaniem Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, bowiem „obok raskołu wśród milionów ukraińskich prawosławnych chrześcijan, pojawia się nowy raskoł na wrażliwym kontynencie afrykańskim, na którym w ciągu ostatnich dziesięcioleci rozwijała się prawosławna działalność misyjna”. „W państwach afrykańskich od dawna obecne są różne wyznania chrześcijańskie a także prowadzący aktywną ekspansję islam” – przypomniał zwierzchnik Cerkwi albańskiej i zauważył, że po utworzeniu egzarchatu rosyjskiej Cerkwi w Afryce „zwykłym Afrykanom będą proponować przejścia na prawosławie dwa prawosławne patriarchaty, nie utrzymujące między sobą sakramentalnej łączności”. „Skandal i osłabienie świadectwa prawosławnego w wyniku tej raskolniczeskiej działalności są oczywiste. To bolesny rozwój wydarzeń – podkreślił.

Przypomniał, że jedynym wyjściem z tej sytuacji może być tylko powrót do zasady synodalnej w prawosławiu i pojednanie oparte na kanonach Cerkwi.

Wcześniej prasa donosiła, że zdaniem zwierzchnika Cerkwi albańskiej argumentowanie, że nie ma podziału w prawosławiu z powodu Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, a jedynie nieporozumienia, porównać można do zaprzeczania istnieniu koronawirusa.

Ałła Matreńczyk

fot. spzh.news