Home > Ze świata > Novak Djokovic w monasterze w Ostrogu

Novak Djokovic w monasterze w Ostrogu

Najlepszy tenisista świata Novak Djokovic odwiedził monaster serbskiej Cerkwi w Ostrogu ( Czarnogóra) po tym jak władze australijskie deportowały go z kraju z powodu braku szczepień przeciwko koronowirusowi, poinformowała na swojej stronie czarnogórsko-primorska metropolia serbskiej Cerkwi.

Djokovic modlił się i pokłonił relikwiom założyciela monasteru św. Bazylego z Ostroga, cudotwórcy. W rozmowie z metropolitą Czarnogóry i Przymorza Joanicjuszem opowiedział o wydarzeniach związanych z próbą wzięcia udziału w turnieju wielkoszlemowym Australian Open, zatrzymaniu przez władze i deportacji.

„Po odwiedzeniu monasterskich świętości rozmowa z drogim gościem kontynuowana była w trapieznoj, gdzie tenisista opowiadał o ostatnich wydarzeniach i pokusach, przez które przechodził w ciągu ostatniego miesiąca. Metropolita Joanicjusz życzył Novakowi, aby jak najszybciej wrócił na pole sportowych zmagań i ponownie zajął się tym, z czego nie tylko zasłynął sam, ale i rozsławił swój naród i kraj ” – informuje metropolia Czarnogóry i Przymorza.

Na znak modlitewnej pamięci hierarcha serbskiej Cerkwi podarował Djokovicowi ikonę św. Bazylego z Ostroga, aby pomagał mu na drodze życia.

Serbski tenisista przybył do Australii na początku stycznia 2022 roku, aby wziąć udział wielkoszlemowym turnieju tenisowym. Na lotnisku sportowiec został zatrzymany z powodu nieprawidłowo wydanej wizy i umieszczony w hotelu dla migrantów. Djokovic odwołał się do sądu, który uznał zatrzymanie za nielegalne i zwolnił go.

Sportowiec odbył kilka treningów na korcie, po czym minister ds. imigracji Australii, Alex Hawke, podjął decyzję o deportacji sportowca, twierdząc że dalsza obecność Djokovica w tym kraju może doprowadzić do wzrostu nastrojów antyszczepionkowych w społeczeństwie.

Sąd federalny podtrzymał decyzję o deportacji.

Ałła Matreńczyk

fot. mitropolija.com