Home > Artykuł > Luty 2022 > Kolory prawosławia. Europa

Ukazał się dziesiąty album Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej z serii „Kolory Prawosławia”. Prezentuje różnorodność i wielobarwność prawosławia nie w konkretnym kraju, jak było dotychczas, lecz całej Europy.

Album przedstawia najlepsze fotografie zgłoszone do udziału w konkursie fotograficznym OrthPhoto Awards, zorganizowanym latem 2021 roku przez serwis fotograficzny www.orthphoto.net. Był to prawdopodobnie pierwszy tego rodzaju i o takim zasięgu konkurs poświęcony prawosławiu w fotografii – udział wzięło w nim ponad 650 fotografów z blisko trzydziestu krajów, którzy na konkurs nadesłali ponad 4500 prac.

W albumie zaprezentowano 179 fotografii 109 autorów z osiemnastu krajów. Ukazują one, jak w słowie wstępnym do albumu napisał metropolita Sawa, „piękno, różnorodność i wielobarwność prawosławia w Europie, przybliżają jego bogatą spuściznę i liczne przejawy życia, przede wszystkim liturgicznego. Znajdziemy tu piękne wnętrza świątyń, przykłady ascezy i duchowości, zdjęcia prawosławnych hierarchów, mnichów, duchownych i wiernych, a przede wszystkim doświadczymy – za pomocą zmysłu wzroku – ducha prawosławia. (…) Album ten świadczy o bogactwie duchowym Cerkwi prawosławnej, które uświęca ludzkość, pomaga jej w poznawaniu Prawdy, którą pozostawił nam Jezus Chrystus”.

Lektura albumu to swojego rodzaju podróż po europejskim prawosławiu.

Album ma cztery wersje językowe – polską, angielską, rosyjską i grecką. Książkę można nabyć m.in. w Składzie Metropolitalnym w Warszawie (al. Solidarności 52), siedzibie wydawnictwa (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel./fax 85 744-36-46, wydawnictwo@orthodox.pl), Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku przy soborze św. Mikołaja i poprzez internet za pośrednictwem strony www.sklep.cerkiew.pl.

Jarosław Charkiewicz

Kolory Prawosławia. Europa…, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2021, ss. 224.