Home > Ze świata > O prześladowaniach chrześcijan w Afryce

O prześladowaniach chrześcijan w Afryce

Dziś Afryka stała się jednym z epicentrów prześladowań chrześcijan, powiedział 4 lutego metropolita wołokołamski Hilarion, przewodniczący Wydziału Cerkiewnych Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, na konferencji prasowej w agencji informacyjnej Rossija Siegodnia.

Hierarcha przypomniał, że według organizacji Open Doors co piąty chrześcijanin na tym kontynencie jest prześladowany, a co roku tysiące afrykańskich chrześcijan tracą życie za wiarę w Jezusa Chrystusa.

„Ruska Cerkiew Prawosławna uważa zapobieganie prześladowaniom na tle religijnym za jedno ze swoich głównych zadań na arenie międzynarodowej i od wielu lat okazuje wsparcie prześladowanym chrześcijanom w różnych regionach świata, w tym w Afryce” – stwierdził.

Władyka Hilarion przypomniał, że patriarcha Kirył wielokrotnie wzywał, by „nie ignorować problemów chrześcijan w krajach afrykańskich”.

Temat ten był przedmiotem międzynarodowej konferencji internetowej, która z inicjatywy ruskiej Cerkwi odbyła w grudniu 2020 roku.

W ciągu minionego roku przewodniczący Wydziału Cerkiewnych Stosunków Zewnętrznych wielokrotnie podnosił kwestię prześladowań chrześcijan na świecie, m.in. na międzynarodowym szczycie poświęconym wolności religijnej w Waszyngtonie ( lipiec 2021) oraz podczas spotkań z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

„Patriarchat Moskiewski zapewnia wsparcie prześladowanym chrześcijanom Afryki, pozostając w kontaktach z Kościołami chrześcijańskimi na kontynencie, w tym największymi z nich, koptyjskim i etiopskim” – powiedział hierarcha. „Pracę z nimi prowadzi Ruska Cerkiew Prawosławna w ramach dwustronnych komisji do spraw dialogu.

I tak w Etiopii patriarchat moskiewski udziela wsparcia miejscowym chrześcijanom, którzy w wyniku działań grup ekstremistycznych znaleźli się w trudnej sytuacji.

W latach 2019-2020 w obronie wyznawców Chrystusa, którzy poddawani byli zorganizowanym atakom w centrum i na zachodzie Etiopii, osobiście wystąpił patriarcha Kirył. „Jego głos został wysłuchany, a władze kraju zwróciły uwagę na ten problem” – stwierdził metropolita Hilarion.

„Będziemy nadal wspierać chrześcijan z Etiopii w ich walce o przetrwanie” – zapowiedział.

Przyznał, że najtrudniej chrześcijanom jest wciąż w Afryce subsaharyjskiej, najgorzej w Nigerii. W kraju tym, według organizacji Open Doors, doszło do 79 proc. wszystkich mordów na wyznawcach Chrystusa w Afryce w 2021 roku. W latach 2014-2019 ofiarami bojowników padło ponad 7 tysięcy chrześcijan. Bardzo aktywni są ekstremiści i bojownicy organizacji Boko Haram. „Władze nigeryjskie albo nie znają, albo ukrywają prawdziwy zakres prześladowań” – powiedział przewodniczący Wydziału Cerkiewnych Stosunków Zewnętrznych.

Najgłośniejszym echem w światowych mediach odbiło się porwanie około trzystu uczennic w nigeryjskim stanie Zamfara pod koniec lutego ubiegłego roku. Na początku marca dzieci zostały wypuszczone – prawdopodobnie zapłacono okup. A mniej głośne przypadki są po prostu ignorowane przez światowe media, podkreślił hierarcha. Metropolita Hilarion zwrócił uwagę, że przypadki przemocy wobec chrześcijan w Afryce odnotowano w Demokratycznej Republice Konga, Ugandzie i Kenii. Trudną sytuację obserwuje się w Kamerunie. Areną prześladowań chrześcijan stał się także Mozambik.

Do ataków radykałów na chrześcijańskie wioski doszło także w środkowym Mali. Od 2015 roku prześladowania religijne odnotowuje się także w Burkina Faso. A w Nigrze, gdzie chrześcijanie stanowią nie więcej niż procent populacji, ich sytuacja jest szczególnie niepokojąca.

Trwają również prześladowania ludności chrześcijańskiej w Somalii. „Ekspansja grupy terrorystycznej Asz Szabab, sprawiła, że Somalia stała się rejonem terroru wobec chrześcijan, w którym ekstremiści poruszają się swobodnie, a Kościół działa w podziemiu”, powiedział metropolita Hilarion. Wskazał również na bardzo trudną sytuację chrześcijan w Libii, gdzie praktycznie nie ma już funkcjonującego Kościoła chrześcijańskiego. „To niestety nie wyczerpuje listy krajów, w których popełniane są okrucieństwa wobec chrześcijan” – powiedział przewodniczący Wydziału Cerkiewnych Stosunków Zewnętrznych.

Ałła Matreńczyk

fot. pravoslavie.ru