Home > Ze świata > Sytuacja UPC podczas działań wojennych

Sytuacja UPC podczas działań wojennych

Metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry stwierdził: „Ukraińska Cerkiew Prawosławna konsekwentnie wspierała i nadal wspiera integralność terytorialną Ukrainy i nawołuje do modlitwy o pokój w kraju i na całym świecie. Wzywam przywódców państw i wszystkich, od których to zależy, aby nie dopuścili do nowej wojny. Wojna jest ciężkim grzechem przed Bogiem!”.

Na Ukrainie wskutek zbrojnego ataku wojsk rosyjskich giną niewinni ludzie, umierają dzieci, niszczone są domy, dochodzi do rodzinnych tragedii. Trudno znaleźć osobę, którą nie dotyczyłyby te straszne wydarzenia. Sytuacja UPC jest bardzo trudna, gdyż na wschodzie kraju obstrzeliwane są świątynie, a na zachodzie dochodzi do ataków ze strony „patriotów”.

Obecnie na Ukrainie najbardziej intensywne działania wojenne prowadzone są na terenach zamieszkiwanych przede wszystkim przez wiernych UPC. To właśnie oni najbardziej cierpią i stanowią większość wśród broniących swej ojczyzny, tysięcy zabitych i setek tysięcy ciężko rannych. Podczas ataków zbrojnych zniszczono dziesiątki świątyń UPC w całym kraju. W pobliżu Swiatogorskiej Ławry zrzucono bombę, która uszkodziła budynek, w którym znalazło schronienie ponad pięciuset uchodźców z Charkowa. Eskalacja konfliktu na wschodzie kraju prowadzi do kolejnych tragedii.

Natomiast na zachodzie kraju wspólnoty UPC coraz częściej doświadczają ataków ze strony „patriotów”. W wielu miejscowościach dochodzi do przejmowania siłą cerkwi, wyganiania i nękania wiernych. W niedzielę Triumfu Prawosławia w obwodzie winnickim doszło do napaści na miejscową cerkiew i przejęcia jej przez zwolenników PCU.

– Trzy lata konfrontacji, gróźb, oskarżeń, sporów sądowych wspólnot wyznaniowych PCU przeciwko UPC. Jaki jest tego rezultat? Pomimo orzeczeń sądowych na korzyść UPC i trudnej sytuacji w kraju, kiedy chrześcijanie powinni występować przeciwko wspólnemu wrogowi i modlić się do Boga o pokój, około stu mężczyzn z okolicznych wsi napadło przeciwko dwudziestu starszym kobietom uzbrojonym tylko w modlitwę. Podczas gdy wróg Ukrainy rozdziera ją od zewnątrz, nasi synowie, mężczyźni giną na wojnie, „patrioci” na tyłach rozdzierają ją od wewnątrz, walcząc z osiemdziesięcioletnimi kobietami i dziećmi – stwierdziła matuszka proboszcza.

Hierarchowie i duchowni UPC nawołują do wzmożonej modlitwy o pokój na Ukrainie.

Andrzej Charyło

fot. svlavra.church.ua