Home > Artykuł > Kwiecień 2022 > Echa Fatimy

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że papież Franciszek w piątek 25 marca, podczas nabożeństwa pokutnego, któremu będzie przewodniczył o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra, poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.

Przypomnijmy, że od 13 maja do 13 października 1917 roku trójce małych pastuszków z Portugalii, z miejscowości Fatima, objawiła się Matka Boża i przekazała ostrzeżenia dotyczące losów świata. Objawienia fatimskie Kościół rzymskokatolicki uznał za prawdziwe.

Dzieci z Fatimy, Hiacynta, Franciszek i Łucja, po objawieniu 13 lipca 1917 roku zapisały, że orędzie maryjne zawierało wizję klęsk i wojen, jakie miały spaść na świat, zapowiedź głodu, prześladowania Kościoła.

Maryja powiedziała: „Aby temu zapobiec, zażądam poświęcenia Rosji mojemu Niepokalanemu Sercu i zadośćczyniącej Komunii w pierwsze soboty miesiąca. Jeśli wysłuchają moich próśb, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, rozsieje swoje błędy po całym świecie, doprowadzając do wojen i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą umęczeni, Ojciec Święty będzie musiał dużo przecierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych. W końcu zatriumfuje moje Niepokalane Serce. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która nawróci się, i zostanie dany światu jakiś czas pokoju”.

Warunkiem spełnienia obietnicy, o czym poinformowała swego spowiednika siostra Łucja, miało być nakazanie przez papieża, by „uroczystego i publicznego aktu zadośćuczynienia i poświęcenia Rosji” dokonali wszyscy biskupi świata katolickiego. (ecz)

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

fot. domena publiczna