Home > Artykuł > Kwiecień 2022 > Katolicki hierarcha o przyczynach konfliktu

Katolicki hierarcha o przyczynach konfliktu

Były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, arcybiskup Carlo Maria Vigano, także się wypowiedział w sprawie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. W swoim kilkudziesięciostronicowym przesłaniu głęboko analizuje przyczyny wojny rosyjsko-ukraińskiej na tle globalistycznej polityki, prowadzonej przez Stany Zjednoczone, wspierane przez kraje Unii Europejskiej. Stwierdza że „kryzys rosyjsko-ukraiński nie wybuchł nagle miesiąc temu. Był przygotowywany i podsycany od dłuższego czasu, z pewnością począwszy od 2014 roku (Euromajdan). (…) Kolorowa rewolucja Euromajdanu, jak również powołanie proNATO-wskiego rządu – stwierdził arcybiskup – miały na celu stworzenie warunków do podporządkowania Ukrainy blokowi NATO i wyrwania jej spod wpływu Federacji Rosyjskiej”.

Hierarcha zwraca uwagę, że wojna pociąga za sobą gwałtowny wzrost cen gazu i paliw, jednocześnie stając się dobrym pretekstem do takiego wzrostu – co będzie służyło kontrolowanemu zubożeniu mas i „ekologicznej”, narzuconej z góry, transformacji gospodarki, zgodnej z koncepcją Wielkiego Resetu, w ramach którego państwa i narody będą traciły swą tożsamość, suwerenność i granice.

Przestrzega naród ukraiński, że „choć obiecuje się im wolność od najeźdźcy – z którym łączy ich wspólne dziedzictwo religijne i kulturowe (…), w rzeczywistości przygotowuje się ich ostateczne unicestwienie, zniewolenie przez Wielki Reset (…)”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)