Home > Z kraju > Metropolita Tamassosu, Izajasz z wizytą w diecezji lubelsko – chełmskiej

Metropolita Tamassosu, Izajasz z wizytą w diecezji lubelsko – chełmskiej

Prawosławna Diecezja Lubelsko – Chełmska w dniu 24 marca gości dostojnego hierarchę z Cypru, Metropolitę Tamassosu Izajasza. Celem wizyty władyki Izajasza jest zapoznanie się z diakonijną posługą filantropijną Kościoła Prawosławnego względem tak licznej społeczności uchodźców z Ukrainy.

Na początku wizyty w Lublinie, władyka Izajasz wraz z osobami towarzyszącymi spotkał się z Lechem Sprawką, Wojewodą Lubelskim. Gościowi z Cypru towarzyszył Ordynariusz Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, arcybiskup Able wraz z Sekretarzem diecezji ks. mitratem Andrzejem Łosiem. Następnie odbyło się spotkanie z hierarchą Kościoła Rzymskokatolickiego, arcybiskupem Stanisławem Budzikiem, Metropolitą Lubelskim. Na zakończenie oficjalnych wizyt, gości z Cypru przyjął Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

Podczas każdego ze spotkań, metropolita cypryjski dzielił się doświadczeniami swojej wieloletniej posługi diakonijnej w Prawosławnym Kościele Cypru. Władyka bardzo interesował się sytuacją związaną z napływem uchodźców do Polski, oraz wielką troską władz administracyjnych, samorządowych oraz struktur kościelnych w niesieniu im pomocy. Po zapoznaniu się z praktyką tej wielkiej otwartości na uchodźców z Ukrainy władyka Izajasz zadeklarował gotowość zaangażowania się Metropolii Cypru w niesieniu pomocy przybyszom z Ukrainy.

o. Andrzej Łoś

fot. Sergij Fitsks

za: lublin.cerkiew.pl