Home > Artykuł > Maj 2022 > Patriarcha konstantynopolitański w Warszawie

Patriarcha konstantynopolitański w Warszawie

27 marca do Polski przybył Bartłomiej I arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i patriarcha ekumeniczny. Na lotnisku wysokiego gościa spotkali metropolita Sawa, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP.

Z lotniska patriarcha udał się do Centrum Kultury Prawosławnej, gdzie spotkał sie z duchownymi, wiernymi, uchodźcami z Ukrainy oraz społecznością grecką, dla której gościnnie w języku greckim sprawowane są nabożeństwa w miejscowej kaplicy. Po krótkiej modlitwie o pokój na świecie i Ukrainie, metropolita Sawa powitał dostojnego gościa na ziemi polskiej. Wskazał na duchowe związki z patriarchatem konstantynopolitańskim. Patriarcha zwrócił się z serdecznymi słowami do uchodźców z Ukrainy. Następnie był obecny przy rozdawaniu darów pomocy. Kolejnym punktem wizyty była kolacja w domu metropolitalnym, podczas której oceniono sytuację prawosławia w Polsce, na świecie, a szczególnie w Ukrainie.

Następnego dnia, w godzinach porannych, patriarcha Bartłomiej odwiedził cerkiew św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli, gdzie odbyła się modlitwa za cały świat i Ukrainę oraz modlitwa o spokój wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na centralnej nekropolii naszej Cerkwi. Nad grobami metropolitów Jerzego, Dionizego, Tymoteusza, Stefana, Bazylego oraz wspominając metropolitę Makarego, który spoczywa na cmentarzu w Odessie, patriarcha odprawił krótką modlitwę o spokój ich dusz. Następnie w domu parafialnym dokonano wymiany informacji na temat problemów współczesnego świata, dotyczących również Cerkwi.

W godzinach popołudniowych w Belwederze miało miejsce spotkanie patriarchy Bartłomieja z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

za orthodox.pl

fot. diakon Igor Kutovyi, Marek Borawski/KPRP