Home > Ze świata > Uroczystości w Sremskich Karlovcach z okazji stulecia patriarchatu serbskiego

Uroczystości w Sremskich Karlovcach z okazji stulecia patriarchatu serbskiego

W dniach 14-15 maja w Sremskich Karlovcach odbyły się uroczystości z okazji stulecia patriarchatu serbskiego, na które przybyło około dziesięć tysięcy wiernych z całej Serbii.

Otwarto wystawę multimedialną „Stulecie powstania patriarchatu serbskiego 1920-2020”, która prezentuje proces zjednoczenia serbskich cerkiewnych struktur w jeden patriarchat serbski. Proces ten trwał od 31 grudnia 1918 roku, kiedy to w Sremskich Karlovcach odbyła się pierwsza konferencja przedstawicieli wszystkich części serbskiej Cerkwi, aż do 12 września 1920 roku, kiedy to uroczyście ogłoszono powstanie patriarchatu serbskiego.

15 maja zwierzchnik serbskiej Cerkwi, patriarcha Porfiriusz, przewodniczył Liturgii w katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy podczas której powiedział: „Dzisiaj zebraliśmy się, aby świętować zjednoczenie wszystkich serbskich cerkiewnych struktur w jedną Serbską Cerkiew Prawosławną. Niech Bóg sprawi, bracia i siostry, abyśmy zawsze byli jednością, zjednoczeni w wierze w Chrystusa, w wierze prawosławnej”.

Andrzej Charyło

fot. spc.rs