Home > Ze świata > Odszedł do wieczności metropolita wschodnioamerykański i nowojorski Hilarion

Odszedł do wieczności metropolita wschodnioamerykański i nowojorski Hilarion

16 maja odszedł do wieczności metropolita wschodnioamerykański i nowojorski Hilarion (Kapral), pierwszy hierarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą. Zmarł po długiej chorobie w jednym z nowojorskich szpitali.

Metropolita Hilarion urodził się 6 stycznia 1948 roku w Spirit River w Kanadzie. W 1967 roku rozpoczął naukę w prawosławnym seminarium duchownym w Jordanville, a po jej zakończeniu wstąpił do monasteru. W 1974 roku został postrzyżony w riasę z imieniem Hilarion. W 1975 roku przyjął święcenia diakońskie, a w kolejnym roku kapłańskie.

10 grudnia 1984 został biskupem Manhattanu i zastępcą sekretarza Synodu Biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą. W 1995 roku wyznaczono go na biskupa nowojorskiego, a w następnym roku na arcybiskupa katedry Sydney, Australii i Nowej Zelandii.

W 2008 roku został wybrany zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą. Uroczysta intronizacja miała miejsce w soborze Ikony Matki Bożej „Znak” w Nowym Jorku. W latach 2016–2018 dodatkowo pełnił obowiązki ordynariusza diecezji brytyjskiej i irlandzkiej.

Kilka dni temu, 12 maja 2022 roku, metropolita Hilarion przewodniczył w Nowym Jorku obradom synodu biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą.

Andrzej Charyło

fot. synod.com