Home > Artykuł > Lipiec 2022 > Autokefalia dwa razy

Trwający pięćdziesiąt pięć lat rozłam między serbską Cerkwią i tzw. macedońską został wyleczony – tą radosną wiadomością zamykaliśmy czerwcowy numer Przeglądu.

16 maja Cerkiew serbska na swojej stronie internetowej ogłosiła, że otrzymała akt synodu Macedońskiej Cerkwi Prawosławnej – Archidiecezji Ochrydzkiej z oficjalnym uznaniem przyznanego jej w 1959 roku statusu Cerkwi autonomicznej w ramach serbskiego patriarchatu. Podczas wspólnej Liturgii, odprawionej 19 maja w belgradzkim soborze św. Sawy, zwierzchnicy obu Cerkwi nie kryli wzruszenia.

– Oto dzień, który dał nam Pan! Oto cud przed naszymi oczami! mówił serbski patriarcha Porfiriusz. – Jesteśmy jedno w Chrystusie, jedno w Jego Cerkwi.

– Dziś czujemy, jak bardzo kocha nas Zmartwychwstały Pan! – wtórował mu zwierzchnik macedońskiej Cerkwi, arcybiskup Stefan. (…) Przeżywamy kolejną Paschę – powrót do pełnej łaski wspólnoty eucharystycznej i kanonicznych relacji z pełnią prawosławia.

W dniach 23-24 maja doszło do wizyty patriarchy serbskiego w Skopje. W jej trakcie, w dzień św. św. Cyryla i Metodego, po Liturgii, odprawionej w katedrze św. Klemensa Ochrydzkiego, hierarcha poinformował o przyznaniu macedońskiej Cerkwi autokefalii.

– Niedawno ujrzałem radość w oczach każdego z was! – powiedział. – (…) Teraz chcę z wami podzielić się radosną wieścią! Świątobliwy Synod Serbskiej Cerkwi w odpowiedzi na prośbę macedońskiej Cerkwi jednogłośnie postanowił przyznać jej status autokefalii.

Zwierzchnik serbskiego patriarchatu wydał tomos 5 czerwca.

Arcybiskup ochrydzki poinformował, że zamierza prosić o przyznanie autokefalii także patriarchat ekumeniczny, by otrzymanej autokefalii nikt nie podważał.

Wręczenie tomosu przez patriarchę Konstantynopola odbyło się 9 czerwca 2022 roku podczas wieczornego nabożeństwa w monasterze Balaklija w Stambule.

Jak podkreśliły media, była to odpowiedź Fanaru na prośbę, z którą cztery lata temu zwrócił się do niego Synod Macedońskiej Cerkwi Prawosławnej.

Na Fanarze poinformowano, że macedońska Cerkiew od tej pory będzie nazywać się Ochrydzką, co oznacza, że jej jurysdykcja obejmie wyłącznie terytorium Macedonii Północnej.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

oprac. (am), fot. romfea.gr / spzh.news