Home > Z kraju > Otwarto hospicjum w Makówce

Otwarto hospicjum w Makówce

Podczas otwarcia budynku stacjonarnego hospicjum w Makówce koło Narwi, dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji św. Eliasza, która doprowadziła do wzniesienia tego obiektu, mówił:

– Ta inwestycja jest z pogranicza cudu, z rzeczy zdawałoby się niemożliwych do zrealizowania. Od założenia kamienia węgielnego minęło zaledwie trzy lata – okresu pandemii, kryzysu gospodarczego i braku wsparcia ze strony państwa. I tu odwołał się do słów Ewangelii o pięciu chlebach i dwóch rybach, którymi nasyciło się pięć tysięcy osób, oprócz kobiet i dzieci.

To fundacja, która działa też w przestrzeni duchowej, poczynając od swego patrona, kończąc na godnym odchodzeniu ciężko chorych ludzi ze wsi.

– My, osoby wierzące, nazywamy to „dojrzewaniem do nieba” – mówił o opiece nad ludźmi będącymi na ostatnim zakręcie swego życia dr. Paweł Grabowski.

Uroczystość otwarcia hospicjum, pierwszego na terenach wiejskich w województwie podlaskim, miała miejsce 30 czerwca w patio nowego obiektu, architektonicznie wpisano w plan krzyża greckiego. Przybili sponsorzy, hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego, duchowni Kościołów prawosławnego i rzymskokatolickiego, przedstawiciele administracji rządowej i władz lokalnych.

Katarzyna Scheer, prezes Fundacji Biedronka, działającej od 2020 roku, sponsor strategiczny hospicjum w Makówce powiedziała: – To wielka radość i zaszczyt uczestniczyć w takiej uroczystości. Wsparliśmy projekt wyjątkowy i ekstremalnie trudny. Ujęła nas wiara i determinacja tych, którzy owo przedsięwzięcie realizowali.

Fundacja przeznaczyła aż 7,6 miliona złotych na budowę hospicjum, którego na dziś wartość sięga 15 milionów złotych. W tej chwili brakuje półtora miliona złotych do zakończenia inwestycji.

1 lipca przyjęto pierwszych dwóch pacjentów. Docelowo nowa placówka może zmieścić ponad pięćdziesięciu pacjentów, oferując im doskonałe warunki i przede wszystkim zespół ludzi z sercem.

Anna Radziukiewicz

fot. autorka