Home > Z kraju > 41. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

41. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

41. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, rozpoczął się w poniedziałek 12 września krótką doksologią w hajnowskim soborze. Metropolita Cerkwi w Polsce Sawa powiedział o znaczeniu cerkiewnych śpiewów w prawosławnej tradycji. Gości powitał dyrektor festiwalu o. Michał Niegierewicz proboszcz soboru Świętej Trójcy w Hajnówce. Wśród gości byli władycy Cerkwi w Polsce – arcybiskupi – białostocki i gdański Jakub i bielski Grzegorz, biskupi – siemiatycki Warsonofiusz, supraski Andrzej i hajnowski Paweł.

Hierarchowie Cerkwi w Polsce

Do zgromadzonych, także przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego i posłów ziemi podlaskiej Eugeniusza Czykwina, Roberta Tyszkiewicza i Mieczysław Baszko zwrócił się ze słowem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz gospodarz miasta, burmistrz Jerzy Sirak.

Z inauguracyjnym koncertem wystąpił chór Bel Canto z Olsztyna pod dyrekcją Jana Połowianiuka, prodziekana wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, założony przez dyrygenta w 1996 roku, wykonującego z dużym sukcesem pieśni chóralne od średniowiecznych po współczesne w Polsce i za granicą.

Chór Bel Canto z Olsztyna pod dyrekcją Jerzego Połowianiuka

Konkursowe przesłuchania czternastu chórów zaplanowano na czwartek i piątek 15 i 16 września – na pierwszy dzień pobliskich – z Werstoku, Czyż, Dubin, Supraśla, Hajnówki (parafia Świętej Trójcy i Narodzenia św. Jana Chrzciciela) i Białegostoku „Kantanta Amon”. I na drugi dzień – z rumuńskiej Suczawy, dwa z Rygi, Tbillisi, Belgradu (stamtąd zaproszono najlepszy cerkiewny chór Serbii, Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego). Także w tym dniu przewidziano miejsce dla chórów z Lublina i Narwi.

Metropolita Cerkwi w Polsce Sawa z jedną z chórzystek Bel Canto

Zaplanowano koncerty towarzyszące:

15 września we czwartek w akademii Supraskiej o godz. 17.

16 września w piątek w miejscowościach:

– Siemiatycze, cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, godz. 18

– Czyże, cerkiew, godz. 19

– Michałowo, cerkiew, godz. 19

– Hajnówka amfiteatr miejski „Uczta folklorystyczna”, godz. 19

17 września (sobota) Stare Berezowo, świetlica, godz. 18

18 września (niedziela) cerkiew katedralna św. Marii Magdaleny w Warszawie, godz. 18

Po ogłoszeniu wyników przesłuchań konkursowych w Hajnowskim Domu Kultury w sobotę o godzinie 13, zaplanowano na godz. 15 w soborze Świętej Trójcy koncert galowy, podczas którego wystąpią chóry nagrodzone i wyróżnione oraz gość specjalny, kameralny chór „Sofia” z Kijowa.

Anna Radziukiewicz