Home > Artykuł > Najnowszy numer > O Grabarce w Michałowie

Ostatnia z planowanych odsłon wystawy Fundacji Ostrogskiego „Święta Góra Grabarka w fotografii Jana Słodowskiego” miała miejsce 30 sierpnia w Michałowie. Wystawę umieściliśmy na parkanie cerkwi św. Mikołaja, wzdłuż chodnika głównej ulicy miasteczka. To dobre miejsce. Zgromadzonych na otwarciu wystawy przywitał proboszcz michałowskiej parafii, o. Jan Jaroszuk. Oprócz wielu parafian przybyli o. Jerzy Nieścierowicz, poseł Eugeniusz Czykwin, burmistrz miasta Michałowa Marek Nazarko, przewodnicząca rady miasta Maria Bożena Ancipiuk, kierownik Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie Edyta Rosiak. Pracownia była naszym partnerem w organizacji wydarzenia w Michałowie.

Po obejrzeniu wystawy zgromadzeni udali się do Pracowni Filmu i Dźwięku, gdzie w dobrych, niczym kinowych warunkach, odbył się pokaz dokumentu zmontowanego przez Jana Słodowskiego, pokazującego Świętą Górę Grabarkę i prawosławie w Polsce w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych. Dokument zawsze wzrusza i przywołuje wspomnienia.

Eugeniusz Czykwin wspomniał młodzieżowe obozy robocze i pielgrzymki organizowane na Świętej Górze. Były lata osiemdziesiąte. Młodzi potrzebowali konia i furmanki do przewożenia różnych rzeczy. Matuszka powiedziała: – Idźcie do pana Koli w. On wam nie odmówi. Tak było. Tam usłyszeli: „Po wojnie już było. Przyszli ludzie z lasu. Ustawili mnie przed stodołą. Wycelowali we mnie. A ja się modliłem: – Boże, jak spasiesz minie, to budu pamahati Hrabarci da samaj śmierci. I Boh mnie spas. I żywu”.

I pomagał.

Marek Nazarko: – Dla młodych to ważne miejsce. Pamiętam z młodości, jak siedzieliśmy na Górze, po prawej stronie od schodów, i witaliśmy kolejne pielgrzymki. Modliliśmy się, zawieraliśmy nowe znajomości.

Burmistrz i teraz docenia wagę religijnej kultury. Wraz z urzędnikami stara się ją podtrzymywać. Do Michałowa został w tym roku zaproszony na koncert jeden z chórów, który przybył na festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Z inicjatywy tego urzędu jest tworzony szlak prawosławnej duchowości i kultury, na którym znajdą się między innymi Krynki, Supraśl, Gródek, drewniane cerkwie w Michałowie, Juszkowym Grodzie, Nowej Woli, skit w Odrynkach. To poważnie traktowane przedsięwzięcie.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz

fot. autorka