Home > Artykuł > Najnowszy numer > Święto muzyki cerkiewnej

41 Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej rozpoczął się w poniedziałek 12 września krótką doksologią w hajnowskim soborze. Metropolita Sawa powiedział o znaczeniu cerkiewnych śpiewów w prawosławnej tradycji. Gości powitał dyrektor festiwalu o. Michał Niegierewicz, proboszcz soboru Świętej Trójcy w Hajnówce. Wśród gości byli władycy Cerkwi w Polsce – arcybiskupi białostocki i gdański Jakub i bielski Grzegorz, biskupi siemiatycki Warsonofiusz, supraski Andrzej i hajnowski Paweł.

Do zgromadzonych, także przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego i posłów ziemi podlaskiej – Eugeniusza Czykwina, Roberta Tyszkiewicza i Mieczysław Baszko – zwrócił się ze słowem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz gospodarz miasta, burmistrz Jerzy Sirak.

Z inauguracyjnym koncertem wystąpił chór Bel Canto z Olsztyna pod dyrekcją Jana Połowianiuka, prodziekana wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, założony przez dyrygenta w 1996 roku, wykonujący z dużym sukcesem pieśni chóralne od średniowiecznych po współczesne w Polsce i za granicą.

Konkursowe przesłuchania czternastu chórów odbyły się we czwartek i w piątek 15 i 16 września – w pierwszym dniu z Werstoku, Czyż, Dubin, Supraśla, Hajnówki (parafii Świętej Trójcy i Narodzenia św. Jana Chrzciciela) i Białegostoku „Kantanta Amon”. W drugim dniu z rumuńskiej Suczawy, dwa z Rygi, Tbillisi, Belgradu (stamtąd zaproszono najlepszy cerkiewny chór Serbii, Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego). Także w tym dniu przewidziano miejsce dla chórów z Lublina i Narwi.

W ramach festiwalu odbyły się koncerty towarzyszące w Supraślu w Akademii Supraskiej, w Siemiatyczach w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, w cerkwiach w Czyżach, Michałowie i katedralnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, w Hajnówce w amfiteatrze miejskim i w świetlicy w Starym Berezowie.

Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk, pracownik Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, wieloletni dyrygent różnych chórów cerkiewnych, przewodniczący jury, prof. dr hab. Grzegorz Pecka, pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dyrygent chóru akademickiego KUL, prof. Jan Połowianiuk, prodziekan wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ks. dr Alexandrel Barnea, adiunkt katedry muzyki i ceremonii cerkiewnych Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza w Jassach, ks. Dmitry Bołgarskij z Ukrainy, dyrygent chóru monasteru Świętej Trójcy i św. Jonasza, „Zasłużony działacz sztuki Ukrainy”, i Aleksandr Brandaws z Łotwy, wieloletni dyrygent różnych chórów.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz

fot. autorka, Tomasz Grześ