Home > Artykuł > Grudzień 2022 > Rok Jerzego Nowosielskiego

Rok Jerzego Nowosielskiego

Dowiedziałem się o tym z wrześniowego numeru „Przeglądu Prawosławnego” – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej prawie jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) 22 lipca 2022 roku ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Data 22 lipca od razu skojarzyła mi się z Polską Ludową. Był to dzień wolny od pracy – państwowe święto. Pamiętam, jak sołtys zachodził do poszczególnych chat, informując iż w dniu święta należy wywiesić biało-czerwoną flagę i niewskazane byłoby w tym dniu wykonywanie prac polowych.

Jerrzy Nowosielski dawniej w Polsce był mało znany. Dwa dni po jego śmierci (21 lutego 2011) dokonano włamania i skradziono z jego mieszkania zbiory ikon i obrazów.

W sierpniu 2015 roku, zniszczono polichromie artysty z lat 1957-1958 na ścianie ołtarzowej i sklepieniu kościoła parafialnego w Olszynach pod Wojniczem. Na zlecenie proboszcza polichromie całkowicie przemalował malarz amator, który dodał złocenia, a twarze postaci upodobnił do malarstwa jarmarcznego. Dopiero w 2017 roku, po nakazie konserwatora, polichromiom przywrócono stan pierwotny.

A teraz coś od siebie – będąc kilkanaście lat temu w Filharmonii Bydgoskiej, czekając na spektakl, oglądałem obrazy zawieszone w holu. Jeden przyciągnął moją uwagę. Przedstawiał kobietę trzymającą w prawej ręce krzyż. Przypominało mi to ikonę, napisaną w stylu Jerzego Nowosielskiego. Zauważyłem, że napisy w tle zostały niedbale zamazane farbą, mocno różniącą się od oryginalnej. Wtedy nie wytrzymałem. Mając jeszcze czas, bo spektakl – jak zakomunikowano – będzie opóźniony, zapytałem pracownicę filharmonii, kto jest autorem tego obrazu. Niestety, nie umiała odpowiedzieć, wykonała kilka telefonów. Nikt z obecnych pracowników nie potrafił odpowiedzieć. W końcu usłyszałem: „Dzwoń do dyrektora”. Po chwili otrzymałem odpowiedź. Autorem obrazu jest Jerzy Nowosielski, a postać to św. Paraskiewa.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Michał Bajko

fot. ze strony bochnia.nasze miasto