Home > Artykuł > Grudzień 2022 > Wyśpiewany pokarm dla duszy

Wyśpiewany pokarm dla duszy

I znów Bóg pozwolił, by w Siemiatyczach odbyło się święto. Międzynarodowe i międzypokoleniowe, łączące śpiewaków i słuchaczy z różnych części Polski, ze wsi i z miast. Po raz dziewiętnasty odbył się międzynarodowy przegląd pieśni religijnych i paraliturgicznych. Przesłuchania trwały przez trzy kolejne wieczory, od 18 do 20 listopada w pięknej siemiatyckiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego.

Słuchacze jak zwykle nie zawiedli. Przestronna świątynia zmieściła ich wielu. Nie zawiodły chóry i zespoły kameralne, na czele z dyrygentami. Przybyły chóry z okolicznych parafii, które zawsze występują podczas przeglądu, dzieci, młodzież, dorośli. To dzięki nim trwająca setki lat tradycja śpiewania pieśni paraliturgicznych, zapisywanych w zeszytach, drukowanych w Bohohłaśnikach, uczonych na pamięć, trwa. Zabrzmiały pieśni pogrzebowe, śpiewane podczas pielgrzymek, wyrażające skruchę, pieśni-prośby do Chrystusa, Matki Bożej, świętych. W tym roku niejeden chór wykonywał pieśni serbskie. Przygotowania do przeglądu zachęcają do poszukiwania nowego repertuaru, ale przede wszystkim do docenienia tego co śpiewane jest lokalnie. I choć pieśni czasem różnią się wymową, melodią, to wszystkie wersje są przyjmowane tak samo ciepło.

„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów” – te słowa świętego Bazylego Wielkiego przytoczył diakon Mirosław Demczuk, bo trzeci dzień przesłuchań był poświęcony pokojowi na świecie. Do Siemiatycz, mimo wielu trudności, udało się dotrzeć gościom z Kijowa. Chór Cantabile pod dyrekcją Anny Kifenko dał piękny występ.

Na niedzielnym koncercie, tak jak w poprzednich dniach, obecny był biskup siemiatycki Warsonofiusz. List od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego odczytała Katarzyna Korycka, dyrektor biura dziedzictwa narodowego: „Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa podlaskiego. Chciałbym podziękować organizatorom za wysiłek włożony w jego organizację, wykonawcom za pieśni przybliżające nas do Boga. To niezwykły czas , kiedy zostawiamy trudy codzienności przed drzwiami świątyni i oddajemy się modlitwie wyrażanej przez najpiękniejszy instrument” – pisał marszałek.

Urząd marszałkowski od lat wspiera siemiatycki przegląd. Obecny był starosta siemiatycki Marek Bobel, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz, samorządowcy z gmin powiatu siemiatyckiego, przedstawiciele instytucji kulturalnych.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk, fot. autorka