Home > Artykuł > Najnowszy numer > Ikony z Bułgarii w Muzeum Podlaskim

Ikony z Bułgarii w Muzeum Podlaskim

Do 15 stycznia można będzie oglądać w siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w ratuszu wystawę czterdziestu bułgarskich ikon. Jej uroczyste otwarcie, które miało miejsce 8 grudnia, zgromadziło wielu gości.

Współorganizator wystawy, konsul honorowy Bułgarii w Białymstoku, Witold Karczewski, witając przybyłych, mówił o „bratnim kraju, z którym mamy bardzo dobre stosunki”.

Arcybiskup białostocki i gdański Jakub z uznaniem mówił o wystawie ikon, podkreślając że ekspozycja nobilituje Białystok, trafiając po jej prezentacji w Polsce najpierw do Białegostoku, potem będzie pokazana w Łodzi i Krakowie, co zapewne wynika ze szczególnej sympatii do naszego regionu inicjatorek wystawy, Margarity Ganevy, ambasador Republiki Bułgarii w Warszawie, i Kaliny Stanchevej, dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury.

– Pokazujemy ikony Szkoły Bańskiej, jednej z czterech dawnych bułgarskich szkół pisania ikon, pochodzących z bardzo ciekawego regionu Bułgarii, znajdującego się na północy kraju, w pobliżu granicy z Grecją – mówiła pani ambasador i dodała: – Przed świętami Narodzenia Chrystusa nasze chrześcijańskie narody odczuwają potrzebę bliskości i wzajemnej miłości, także wobec cierpiącego prawosławnego narodu ukraińskiego.

W uroczystości wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, konsul honorowy Republiki Serbii Jarosław Antychowicz.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz

fot. autorka