Home > Ze świata > Metropolita Onufry skierował apel do kierownictwa ONZ

Metropolita Onufry skierował apel do kierownictwa ONZ

Zwierzchnik Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry, skierował apel do kierownictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym prosił o zwrócenie uwagi na rażące naruszenie prawa do wolności sumienia i wyznania na Ukrainie, które polega na dyskryminacji wiernych UPC.

W dokumencie hierarcha podkreślił, że UPC od pierwszych dni wojny stanowczo wyraziła konieczność obrony integralności i suwerenności Ukrainy oraz niesie zakrojoną na szeroką skalę pomoc wszystkim poszkodowanym przez działania wojenne, a wielu wiernych UPC broni swej ojczyzny z bronią w ręku.

W apelu zwrócono uwagę na międzynarodowe akty prawne, regulujące prawo człowieka do wolności wyznania, i przypomniano, że od początku niepodległości państwo ukraińskie stara się wdrażać do ustawodawstwa krajowego postulaty dotyczące wolności wyznania, zawarte w międzynarodowych aktach prawnych. Odnosi się do ustawy zasadniczej państwa, czyli konstytucji Ukrainy i ustawy „O wolności sumienia i organizacjach religijnych”.

Wyrażono nadzieję, że odezwa zostanie wysłuchana, a obywatele Ukrainy, którzy są wyznawcami UPC, otrzymają niezbędne wsparcie i ochronę na poziomie międzynarodowym, a także zostaną podjęte odpowiednie działania mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji wobec wiernych UPC.

Za: news.church.ua
fot. mitropolia.kiev.ua