Home > Ze świata > Ukraina: Władze zamknęły dostęp do relikwii Świętych Pieczerskich

Ukraina: Władze zamknęły dostęp do relikwii Świętych Pieczerskich

Od 21 marca br dostęp do moszczy świętych Kijowsko – Pieczerskiej Ławry jest zamknięty, poinformował metropolita Nieżynski i Priłucki Kliment, kierownik synodalnego informacyjno – oświatowego oddziału Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi.

W te dni nie tylko nasi współobywatele, wierni Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi ale także wielu nieobojętnych ludzi za granicą są głęboko zatrwożeni losem sanktuarium – naszej świętej Ławry Pieczerskiej, podkreślił hierarcha

„Muszę wam pilnie przekazać jeszcze jedną bardzo nieprzyjemną wiadomość. Dziś, 20 marca, wpłynęło pismo od kierownictwa Zespołu Kijowsko-Pieczerskiej Ławry z zawiadomieniem, że od jutra decyzją Muzeum dostęp do Pieczar ,żeby pokłonić się relikwiom Świętych Pieczerskich zostanie zamknięty — powiedział metropolita Kliment.

Zaznaczył, że zakaz dostępu do moszczi wynika z faktu, że Ministerstwo Kultury powołało specjalną komisję, której celem, jest „określenie stanu zachowania muzealnych eksponatów” bo w piśmie nazwane są relikwie.

Komisja rozpocznie pracę 20 marca, kiedy zakończy – nie podano. Podczas jej pracy wierni nie będą mogli odwiedzać Pieczar, a także cerkwi Podwyższenia Krzyża, Poczęcia Św. Anny i „ciepłej cerkwi”, w tych świątyniach nie będą mogły być odprawiane nabożeństwa, ani molebny czy inne służby, które codziennie od wielu dziesięcioleci były sprawowane dla duchowego pocieszenia wszystkich przybyłych na modlitwę.

„Namiestnik i bracia Ławry przyjęli tę wiadomość z ogromnym bólem i wszyscy błagamy Boga i błagamy mnichów Antoniego i Teodozjusza oraz wszystkich kijowsko – pieczerskich świętych aby nie pozbawili nas swojej modlitewnej opieki nawet w ten czas takich szczególnych prób naszej wiary, kiedy widzimy absolutnie ateistyczne i bezbożne podejście władz państwowych, w szczególności Ministerstwa Kultury, wobec wielkich świętości prawosławnych” – podkreślił metropolita Klemens.

Hierarcha dodał, że nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle ponownie pojawi się możliwość pokłonienia relikwiom, wysoce prawdopodobne jest to, że władze nie pozwolą już wiernym Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi modlić się w Ławrze.

Ałła Matreńczyk

fot. spzh.news