Home > Artykuł > Maj 2023 > Święty Ogień dotarł do Polski po raz czternasty

Święty Ogień dotarł do Polski po raz czternasty

Święty Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie dostarczono do Polski po raz czternasty w Wielką Sobotę. Było to możliwe dzięki wsparciu wiernych, pomocy finansowej Samorządu Województwa Podlaskiego i organizacyjnej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatorem tego ogromnego logistycznego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia.

W tym roku o godzinie 13.55 czasu polskiego, 15 kwietnia, Święty Ogień zstąpił na Grobie Chrystusa. W delegacji do Izraela, której przewodniczył biskup supraski Andrzej, wzięli udział m.in. radny wojewódzki Sławomir Nazaruk, przewodniczący Bractwa Cerkiewnego Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku oraz Marek Malinowski, członek zarządu Województwa Podlaskiego. Podczas pobytu w Jerozolimie delegacja wzięła udział w jutrzni Wielkiej Soboty w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego.

Święty Ogień dotarł do Warszawy przed godziną dwudziestą pierwszą i został przekazany arcybiskupowi Grzegorzowi. W uroczystości powitania uczestniczyli przedstawiciele diecezji i parafii prawosławnych w Polsce. Święty Ogień został rozwieziony po całym kraju, przed nabożeństwami paschalnymi wniesiony do poszczególnych świątyń i rozdany wiernym.

– Jak co roku od wielu już lat dotarł do nas Święty Ogień. Przywiezienie ognia związane jest z koniecznością szybkiego transportu. Możliwe jest dostarczenie go tylko samolotem. Przez wiele lat znajdowali się ludzie, którzy finansowali transport lotniczy. Od trzech lat wspiera nas również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Dlatego chcę wyrazić wdzięczność panu marszałkowi Arturowi Kosickiemu, który był szczególnie zaangażowany, żeby województwo znalazło środki finansowane na to przedsięwzięcie. Myślę, że wszyscy wyrażamy za to wdzięczność – powiedział arcybiskup białostocki i gdański Jakub.

– To dla Zarządu Województwa Podlaskiego zaszczyt, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć sprowadzenie Świętego Ognia do Polski i naszego regionu. Wiemy, jak wielkie ma to znaczenie dla wiernych Kościoła prawosławnego, których tak wielu zamieszkuje Podlaskie – stwierdził Marek Malinowski.

Najstarsze wzmianki o zstępowaniu Świętego Ognia na Grób Pański w Jerozolimie pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Do naszych czasów zachowało się co najmniej siedemdziesiąt przekazów historycznych z okresu od IV do XVI wieku dotyczących tego wyjątkowego wydarzenia. Zawarte są one w unikalnych manuskryptach arabskich, greckich, ormiańskich i łacińskich przechowywanych w bibliotekach m.in. w Berlinie, Jerozolimie, Londynie, Monachium, Paryżu i Stambule.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Andrzej Charyło, fot. autor, Kamil Timoszuk