Home > Artykuł > Październik 2023 > Przybycie ikony

21 września, w dniu święta Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, wrocławska katedra przyjęła ikonę Trzech Współczesnych Świętych Starców. Nabożeństwom przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy wraz z biskupem supraskim Andrzejem, w asyście archimandryty Sergiusza z monasteru w Supraślu oraz wielu duchownych, w tym archimandryty Hieronima z Brazylii. Licznie zebrali się wierni.

Władyka Jerzy, dziękując wszechmogącemu Bogu za ten szczególny świąteczny dzień, wyraził ogromną radość i wdzięczność za spontaniczną oddolną inicjatywę – zebrania funduszy i ofiarowania ikony. Przybyła ona dzięki staraniom Bractwa Swiatogorców – Prawosławnych Pielgrzymów Świętej Góry Atos. Przybyła w dniu święta Matki Bożej, tak umiłowanej przez mniszki we wszystkich klasztorach, ale szczególnie umiłowanej przez mnichów Świętej Góry Atos.

Ikona przedstawia greckich starców nazywanych Ojcami Cerkwi naszych czasów – Paisjusza Hagiorytę, Porfiriusza Kawsokaliwitę i Jakuba (Tsalikisa). Wszyscy odeszli do wieczności mniej więcej w tym samym czasie i wszyscy są ogłoszeni świętymi. Dodatkowo do cerkwi ofiarowano też kopię cudownej ikony św. Mikołaja z Kielii Burazery ze Góry Atos. Ikony uroczyście wniesiono do cerkwi przed Liturgią i zostały tam już na zawsze. Aby przybliżyć żywot świętych Wydawnictwo Bratczyk wydało książkę „Święty starzec Jakub (Tsalikis) ihumen monasteru św. Dawida”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Sławomir Kiryluk

fot. Jan Demczuk