Home > Ze świata > W Norwegii odkryto bizantyńską monetę z wizerunkiem Chrystusa

W Norwegii odkryto bizantyńską monetę z wizerunkiem Chrystusa


W Norwegii za pomocą wykrywacza metalu odkryto 1000-letnią złotą monetę z wizerunkiem Chrystusa. Odkrycia dokonano podczas badań gór w Vestre Slidre, gminie w południowej Norwegii, podaje wydawnictwo internetowe Livescience. Ten rodzaj złotej monety, znany jako histamenon nomisma, został po raz pierwszy wprowadzony do obiegu w Cesarstwie Bizantyńskim około 960 roku. Na jednej stronie przedstawiono Chrystusa trzymającego w dłoni Nowy Testament. Na drugiej znajdują się wizerunki cesarzy Bazylego II i Konstantyna VII, braci z dynastii macedońskiej, którzy wspólnie rządzili Cesarstwem Bizantyjskim na przełomie X i XI wieku.
Archeolodzy uważają, że moneta została wybita między 977 a 1025 rokiem, za panowania braci Bazylego i Konstantyna, na podstawie trzech kropkowanych linii otaczających jej brzeg, co było powszechnie używanym w tamtym okresie elementem zdobniczym.
Na artefakcie znajdują się także dwie inskrypcje. Pierwsza napisana w języku łacińskim brzmi: „Jezus Chrystus, Król królów”, a druga, napisana po grecku: „Bazyli i Konstantyn, cesarze Rzymian”.
Badacze nie wiedzą jednak, w jaki sposób moneta znalazła się na zboczu góry w Norwegii. Przypuszczają, że bizantyńskie złoto mogło należeć do Haralda Hardrady, znanego również jako Harald III, który rządził Norwegią od 1045 do 1066 roku. Zanim został królem, Harald III służył jako strażnik cesarza bizantyńskiego.
Możliwe też, że moneta należała do posagu, który Harald III otrzymał, poślubiając córkę księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Złoto mogło też dotrzeć do Norwegii drogą handlową.
Archeolodzy planują wrócić na stanowisko górskie w 2024 roku.

Ałła Matreńczyk

fot.