W wyborach 15 października 2023 roku wybieraliśmy posłów i senatorów. Żaden z odwołujących się do prawosławnej społeczności kandydatów nie zdobył mandatu. 7 kwietnia wybieraliśmy prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin, radnych sejmików wojewódzkich, radnych powiatów i gmin. Wybieraliśmy tych, od których w znaczącym stopniu zależeć będzie przyszłość naszej małej ojczyzny, gdyż to samorządy decydują o najważniejszych dla lokalnych społeczności sprawach, a dla mniejszości dodatkowo o inicjatywach, służących zachowaniu naszej religijno-narodowej tożsamości. W sytuacji, gdy nie mamy swego przedstawiciela w Sejmie, szczególnie ważne były wyniki wyborów do sejmiku województwa, w gestii którego znajdują się znaczące, także pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy, środki finansowe. Niestety, podobnie jak w wyborach do parlamentu nasi, odwołujący się do prawosławnego elektoratu, kandydaci startowali z różnych partyjnych list i komitetów wyborczych. Rywalizując o głosy tego samego elektoratu znacząco obniżyli swoje szanse na wyborczy sukces.
W województwie podlaskim wybory do sejmiku, z wynikiem 43,47 proc. wygrało Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska uzyskała 22,75 proc., Trzecia Droga 16,45 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 9,95 proc. Pozostałe komitety, w tym KKW Lewica, znalazły się poniżej progu wyborczego i nie brały udziału w podziale miejsc.
PiS w trzydziestoosobowym sejmiku będzie miało 15 mandatów, osiem przypadło KO, sześć Trzeciej Drodze, jeden KWW Konfederacja – zdobył go startujący z okręgu nr 4, obejmującego powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki Stanisław Derehajło i to od niego zależeć będzie, czy PiS, któremu do większości brakuje jednego mandatu, zachowa władzę. KO i Trzecia Droga muszą szukać jeszcze dwóch mandatów, by ewentualnie przejąć władzę. W okręgu nr 1, obejmującym miasto Białystok, do sejmiku startowało dwóch prawosławnych kandydatów. Żaden radnym nie został. Startujący z poparciem Forum Mniejszości Podlasia Marek Masalski uzyskał 4503 głosy (do mandatu zabrakło mu 1332 głosy). Startującemu z list PiS Sławomirowi Nazarukowi, uzyskał 1890 głosów, zabrakło 1640 głosów. Radnymi ponownie zostali kandydujący z KO Igor Łukaszuk i Mikołaj Janowski z Trzeciej Drogi (obaj z okręg nr 4).
W poprzednich, w 2018 roku, wyborach do rady Miasta Białystok wszyscy (pięć osób) startujący z list PO z poparciem Forum Mniejszości Podlasia zdobyli mandaty. Tym razem z pięciu na listach KO tylko dwie, Ewa Tokajuk i Anna Leonowicz,zostały radnymi. Sukces odnieśli także startująca z Trzeciej Drogi Joanna Misiuk i z listy KO Michał Karpowicz.
Prezydentem miasta Białystok po raz piąty, zdobywając 53,32 proc. głosów, został wybrany Tadeusz Truskolaski. W pierwszej turze wybrano także burmistrza Michałowa Marka Nazarko, który zebrał ponad 70 proc. głosów, burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską – uzyskała 50,88 proc., burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego – uzyskał 54,47 proc. głosów. W Siemiatyczach wybory na burmistrza wygrał Piotr Siniakowicz, zdobył 65,13 proc. głosów. Adrian Łuckiewicz pozostanie burmistrzem Wasilkowa, wygrał z wynikiem 74,01 proc.
O stanowisko burmistrza Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Kleszczel, Zabłudowa kandydujący walczyli w dwóch turach. Ostatecznie burmistrzami zostali wybrani: Bielska Podlaskiego Piotr Wawulski (zdobył 4583 głosy, dotychczasowy Jarosław Borowski 3700 głosów), Hajnówki Roman Kiendyś (3598), Kleszczel Mirosław Markiewicz (632), Zabłudowa Adam Tomanek (1564).
Wielu wójtów gmin z południowo-wschodniej części naszego województwa zostało wybranych w pierwszej turze, co świadczy o zaufaniu i pozytywnej ocenie mieszkańców ich dotychczasowej działalności.
Lucyna Smoktunowicz będzie wójtem gminy Hajnówka, zdobyła 61,20 proc. głosów. W gminie Gródek był tylko jeden kandydat – Wiesław Kulesza, którego poparło 74,17 proc. wyborców. W gminie Orla zwyciężył Leon Pawluczuk (70,78 proc.). Wybory na wójta gminy Czeremcha wygrał Jerzy Wasiluk, który zdobył 52,93 proc. W gminie Czyże był tylko jeden kandydat – Jerzy Wasiluk. Zagłosowało na niego 83,38 proc wyborców. Nie będzie drugiej tury wyborów na wójta gminy Juchnowiec Kościelny. Rzutem na taśmę wygrał je Krzysztof Marcinowicz – 50,45 proc. głosów. Dorota Ptaszyńska-Kędra z wynikiem 57,68 proc. wygrała wybory na wójta gminy Boćki. W gminie Dubicze Cerkiewne był tylko jeden kandydat – Leon Małaszewski, który zdobył 83,13 proc. głosów. Zwycięstwo w gminie Narewka odniósł Jarosław Gołubowicz z wynikiem 74,25 proc. W pierwszej turze rozstrzygnęło się także głosowanie na wójta gminy Mielnik. Wyborcy postawili na Marcina Urbańskiego (53,16 proc.), w gminie Siemiatycze wójtem ponownie będzie Edward Krasowski, który w pierwszej turze zdobył ponad 74,5 proc. głosów. Zwycięstwo w gminie Nurzec-Stacja odniósł Norbert Jadczuk (71,11 proc.).
W gminie Białowieża wójtem, w drugiej turze, wybrano Albert Litwinowicz (516 głosów). Wójtem gminy Bielsk Podlaski, także w drugiej turze, wybrano Walentego Koryckiego (1633 głosy), w Narwi Anetę Leonowicz (884), w Milejczycach Sebastiana Sawickiego (541).
Wybranym życzymy sukcesów w ich służbie dla dobra mieszkańców.
9 czerwca będziemy wybierać posłów do Europarlamentu. To także będą ważne wybory, gdyż od eurodeputowanych zależeć będzie, czy i na ile w europejskim prawodawstwie uwzględnione będą chrześcijańskie wartości.
Eugeniusz Czykwin