Storczyki zazwyczaj kojarzą się z tropikalnymi roślinami. Rosną często w naszych domach, gdzie staramy się otaczać je troską. Lubimy ich niezwykły kształt kwiatów i niezwykle długie kwitnienie. Często jednak zapominamy lub po prostu nie wiemy, że mamy w naszym kraju dziko rosnące storczyki. Ich wielkość nie jest tak spektakularna jak tych egzotycznych. Jednak też są niezwykle piękne i warte poznania.
W Polsce występuje około pięćdziesięciu gatunków storczykowatych (Orchidaceae), należących do 24 rodzajów. Pierwotnie były związane przede wszystkim z obszarami porośniętymi drzewami. Z czasem dostosowały się do innych warunków.
Jednym z naszych storczyków jest podkolan (Platanthera). Występują w Polsce dwa gatunki podkolanu: podkolan biały (Platanthera biforia) oraz podkolan zielonawy (Platanthera chlorantha). Te dwa gatunki dość trudno odróżnić od siebie.
Podkolan, zwłaszcza biały, ma bardzo pachnące kwiaty. Zapach ten jest słodki i przyjemny. Najbardziej można go poczuć w słoneczne dni lub wieczorem.
Storczyk ten jest spotykany w lasach liściastych, szczególnie na ich skrajach oraz w borach. Potrzebuje sporo światła, więc nie lubi rosnąć w zaroślach. Dawniej był rośliną występującą częściej, ze względu na wypas krów w lasach. Krowy zjadały różne większe rośliny, deptały zarośla malinowe, tym samym dając światło i dobre warunki do wzrostu takich roślin jak podkolan.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
Iwona Zinkiewicz
fot. autorka