Wakacyjne wydanie, ale ciekawe – można powiedzieć o Przeglądzie na lipiec.
W Poznaniu cerkiew jest po remoncie. Została wyświęcona 26 maja przez arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego i łódzkiego i poznańskiego Atanazego. Ma dokładnie tyle lat, ile autokefalia naszej Cerkwi. Sto lat temu była drewnianą stajnią wojskową. I oto w 1924 roku dowództwo wojskowe postanowiło, że mogliby w tejże stajni modlić się prawosławni żołnierze, których powszechnie z tzw. Kresów posyłano na służbę na zachód Polski. I tak krok po kroku, przy wielu proboszczach a zwłaszcza ostatnim o. Sławomirze Kondratiuku budynek przechodził kolejne remonty. Piękniał. Stał się kontrkatedrą biskupa łódzkiego i poznańskiego. Ma piękny ikonostas przywieziony niegdyś z pobliskiej cerkwi w Koninie, rozebranej. I najważniejsze – cerkiew napełnia się teraz wiernymi. Są ze Wschodu, głównie Ukrainy i Białorusi, „rdzennych” parafian mało.
Z rozmachem diecezja lubelsko-chełmska obchodzi rocznicę 100-lecia autokefalii Cerkwi w Polsce. Dojście do autokefalii nie było ani proste, otwierającej cykl konferencji poświęconych temu tematowi, ani łatwe, ani jednoznaczne. I o tym mówiono podczas dwudniowej konferencji w Lublinie (24-25 maja), otwierającej cykl konferencji o tej tematyce w tejże diecezji. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Eugeniusz Czykwin pisze o problemach jednej z najmłodszych w Polsce wspólnot parafialnych – w Opolu, gdzie służy o. Stanisław Strach. Tam chcą budować cerkiew. Ale włodarze miasta ustawiali się do tej inicjatywy bardziej na zasadzie „radźdzcie sobie sami”. Dlatego potrzebna była interwencja w tej sprawie posła Pawła Kukiza i Eugeniusza Czykwina. Ma być dobrze.
„Święty Duch czyni cuda” – tekst o święcie parafialnym „na Antoniuku”, ale i zapowiedź budowy nowej cerkwi na Białostoczku. Wierni mogli zobaczyć piękny duży metalowy krzyż, przygotowany przez parafie Świętego Ducha na plac na którym stanie w przyszłości cerkiew.
Profesor Violetta Wiernicka przypomina historię soboru Świętej Trójcy przy ulicy Długiej w Warszawie.
W warszawskiej Hagia Sophie zakończono prace nad freskami w znajdującej się w tej świątyni kaplicy Świętego Mikołaja – pisze o tym Jan Marczyński.
Jak w każdym numerze są teksty o wydarzeniach w cerkiewnym życiu naszej Cerkwi. Piszemy o jubileuszowej paschalnej pielgrzymce młodzieży prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę, o uroczystości upamiętniającej wysiedlonych w ramach Akcji Wisła mieszkańcach łemkowskich wsi Jasiunka Krzywa i Banica, o ożywianiu tradycji w parafii w Krynkach a także o otwartej w Akademii Supraskiej wystawie prezentującej dzieła artysty-rzeźbiarza Leona Naumiuka.
Na kolumnach ,,Prawosławie w Świecie” informujemy o sytuacji i ważnych wydarzeniach w światowym prawosławiu a w dodatku ,,Sami o Sobie” o kulturalnej aktywności zamieszkujących Podlasie mniejszościach narodowych.
„Blok międzynarodowy” jest w tym wydaniu obfity. Jest relacja z poważnej konferencji chrześcijan, zgromadzonych w greckich Salonikach (15-17 maja) o tytule „Europejska droga czy ślepy zaułek?”
Pytanie – czy konferencję na pewno można nazwać ogólnoeuropejską, jeśli nie uczestniczył w niej nikt z Rosji, Ukrainy i Białorusi, ale także Mołdawii i Rumunii. Zaczynamy rozmawiać we własnych „klubach”, niewiele osiągając – o tym m. in. komentarz ale także o wypieraniu chrześcijan z życia publicznego. Ten temat brzmi i w rozmowie z arcybiskupem Tiatyry i Wielkiej Brytanii Nikitą (Louliasem) przewodniczącym Konferencji Kosciołów Europejskich.
Ból około 120-tysięcy Ormian, wypędzonych kilka lat temu z Nagornego Karabachu, zamieszkiwanego przez nich od tysiącleci, brzmi w wywiadzie, przeprowadzonym z ormiańskim deputowanym Ajkiem Cirunianem. Brzmi też pamięć i ból o ludobójstwie z 1915 roku, w którym zginęło około 1,5 miliona ormiańskich chrześcijan. Jest i o tym, jak ta pamięć dzieli Ormian i Turków.
Anna Jawdosiuk-Małek powędrowała z pielgrzymami do Armenii i opisuje ten piękny, kolorowy, górzysty kraj pełen świętości i zabytków.
Anna Radziukiewicz