Home > Artykuł > Najnowszy numer > Prawosławie na greckich wyspach

Przed Narodzeniem Chrystusa w ubiegłym roku Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii Prawosławnej oddało do rąk czytelników kolejny w serii album, poświęcony wielokulturowości i wielobarwności Cerkwi prawosławnej na świecie pod ogólnym tytułem „Kolory Prawosławia”. Był on poświęcony kontynentalnej części Grecji. Jego dopełnieniem jest album, który ukazał się latem tego roku, a poświęcony został Grecji wyspiarskiej. To już trzynasty album „Kolorów Prawosławia”.

Najnowszy album wyjątkowo nie ma słowa wstępnego, bowiem to dotyczyło całej Grecji i znalazło się w poprzednim albumie, poświęconym Grecji kontynentalnej. Tym razem czytelnik może od razu zagłębić się w wielobarwne, unikalne greckie prawosławne klimaty wysp, rozrzuconych po kilku morzach okalających Grecję. A wysp tych w Grecji jest ponad trzy tysiące. Album, ze względu na ograniczoną objętość (192 strony), mógł pokazać urokliwość zaledwie kilkudziesięciu z nich, w tym tych najbardziej znanych wśród turystów i pielgrzymów.

Fotografie podzielono na cztery grupy, kierując się względami geograficznymi. Każdy z rozdziałów poprzedza mapka z zaznaczonymi miejscami, gdzie wykonano zdjęcia. Są one w pierwszej części na wyspach położonych na Morzu Jońskim: Korfu, Gaios, Lefkada, Itaka, Kefalonia i Zakyntos. Druga część obejmuje wyspy położone w północnej i środkowej części Morza Egejskiego, poczynając od Tasos na północy, poprzez Limnos, archipelag Sporadów, Eubeę i znajdującą się w pobliżu Aten Eginę, kończąc na Lesbos, Chios i północnej części archipelagu Cykladów. W części trzeciej przedstawiono wyspy południowych Cykladów – poczynając od Mykonos i Siros, poprzez Naksos i Paros, aż po Santoryn na południu, jak też dalej na wschodzie: archipelag dwunastu wysp Dodekenez, w tym Patmos, Kos, Chalki, Rodos, Karpatos. W ostatniej części znalazła się największa grecka wyspa Kreta z ogromną liczbą urokliwych miejsc związanych z prawosławiem.

W albumie zaprezentowano 154 fotografie, ukazujące różnorodne miejsca, architekturę, nabożeństwa, duchowość, ludzi. Są tu zdjęcia kilkudziesięciu autorów z kilku krajów, co sprawia, że – tak jak i we wcześniejszych albumach – wydanie ma charakter międzynarodowy. Większość zdjęć pochodzi z międzynarodowego konkursu fotograficznego, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Orthnet, prowadzące witrynę internetową www. orthphoto.net. Ważną rolę w powstaniu albumu odegrała też Diakonia Apostolska Greckiej Cerkwi Prawosławnej.

Prezentowany album wydaje się znakomitym prezentem nie tylko z okazji święta Narodzenia Chrystusa, lecz również na każdą inną okoliczność, np. urodziny czy imieniny. Jego odbiorcami (obdarowanymi) mogą być nie tylko osoby znające język polski. Teksty zostały zaprezentowane również w języku greckim, angielskim i rosyjskim.

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa w opublikowanym w poprzednim albumie słowie wstępnym wyraził nadzieję, że „prezentowany album powinien przyczynić się nie tylko do zainteresowania wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce, czy szerzej mieszkańców naszego kraju, wizytami w Grecji, ale również do przybliżenia polskim obywatelom prawosławnego dziedzictwa tego wyjątkowego kraju. Ważne jest bowiem, aby polscy turyści wypoczywający w Grecji zdawali sobie sprawę, jak ważne miejsce w życiu Greków zajmuje prawosławie, jak cenią i szczycą się swoją wiarą”.

„Grecja jest niezwykle bliska Polsce, a szczególnie prawosławnym wiernym” – pisze w swym szkicu historycznym arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. „Jej przyjazne nastawienie, przepiękna przyroda i walory turystyczne, a nade wszystko uduchowione sanktuaria i monastery powodują, że wiele aspektów życia mniszego i cerkiewnego na dobre wzbogaciło i naszą tradycję”.

Album można nabyć m.in. w Składzie Metropolitalnym w Warszawie (al. Solidarności 52), siedzibie wydawnictwa (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel./fax 85-744-36-46, wydawnictwo@orthodox.pl), Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku i poprzez internet za pośrednictwem strony www.sklep.cerkiew.pl.

Jarosław Charkiewicz

Kolory Prawosławia. Grecja wyspiarska, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2024, ss. 192.