9 i 10 sierpnia Cerkiew w sposób szczególny czci Matkę Bożą w Jej Supraskiej Ikonie Hodegetrii. Uroczystości ku czci Bogarodzicy w supraskim monasterze zgromadziły tłumy wiernych z regionu, kraju i zagranicy. Wielu szło pieszo w pielgrzymkach i płynęło z Gródka Supraślą kajakiem.
Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo całonocnego czuwania. Przewodniczył mu metropolita Cerkwi w Polsce Sawa, który powiedział: – Był czas, kiedy miało nas tu nie być. Ale jesteśmy i jest to wola Boża, która jest w nas i działa przez nas. Dlatego dzisiaj, w dniu święta Bogarodzicy w Jej świętym obrazie, który przybył tu ze Smoleńska, a jeszcze wcześniej z Bizancjum, przynosimy przede wszystkim siebie. Przynosimy nasze modlitwy radości, dziękczynienia, ale i błagalne. Przynosimy nasze rodziny, Cerkiew, ojczyznę, ale także cały świat, prosząc, aby Bóg za wstawiennictwem Bogarodzicy obdarował ludzkość pokojem, który jest potrzebny człowiekowi szczególnie w naszych trudnych i złożonych czasach.
Metropolita zaapelował, aby wznieść także modlitwy dziękczynne za naszą Cerkiew, która przez całą swoją historię wiele przeszła razem z obywatelami tej ziemi, szczególnie przez ostanie sto lat. – Sto lat temu nasza Cerkiew otrzymała samodzielność, niezależność od innych lokalnych Cerkwi. To wielki dar Boży, za który powinniśmy być Bogu wdzięczni.
Przed rozpoczęciem Liturgii, sprawowanej na ołtarzu polowym, metropolita poświęcił posrebrzaną ryzę, nałożoną na Supraską Ikonę oraz nową ikonę św. arcybiskupa Łukasza Krymskiego.
Homilię wygłosił arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz. Hierarcha powiedział, że zebraliśmy się w tym świętym ogrodzie Przenajświętszej Bogarodzicy, by pokłonić się Jej cudownej Ikonie, która od wieków jest wychwalana w tym świętym miejscu. Kult Przenajświętszej Bogarodzicy odciska swe zbawienne piętno nie tylko na całej prawosławnej teologii, ale na całym naszym życiu, na pobożności naszych wiernych. Cerkiew prawosławna wspomina Bogarodzicę każdego dnia roku liturgicznego. Bogobojny lud od wieków zwraca się do Matki Bożej ze szczególną modlitwą „Przenajświętsza Bogarodzico, zbaw nas!”. Jest to modlitwa, której nauczyli nas przodkowie. W trudnych chwilach była modlitwą wszystkich, którzy cierpieli za wiarę. Dzięki modlitwie do Bogarodzicy Chrystus staje się nam bliższy i możemy w ten sposób przechodzić zawieruchy tego świata.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
prot. Wiaczesław Perek, fot. autor (za: orthodox.bialystok.pl)