Ledwo umilkła burza wywołana bluźnierczą parodią Ostatniej Wieczerzy podczas otwarcia olimpiady w Paryżu, jak znad Sekwany napłynęły kolejne zatrważające wieści. Christian Espeso, dyrektor katolickiej szkoły Niepokalanego Poczęcia w Pau, został zwolniony ze stanowiska „za naruszenie zasad świeckości” – podaje Liberation.fr.
Christian Espeso nie będzie mógł sprawować swojej funkcji przez trzy lata, aż do przejścia na emeryturę. Decyzja została podjęta siedem miesięcy po „dochodzeniu”, przeprowadzonym przez francuską gazetę Libération i jej doniesieniach o „fundamentalistycznych nadużyciach” w tej katolickiej placówce.
Jakichż to „fundamentalistycznych nadużyć” dopuścił się dyrektor? W szkole praktykowano spowiedź podczas mszy i w nieplanowanym czasie, prowadzono zajęcia z religii „przypominające lekcje katechizmu” z pytaniami o istnieniu Boga, a także prowadzono rozmowy z uczniami o tym, jaka nauka z pewnością dowodzi istnienia Boga” – to kilka z dziewiętnastu ujawnionych przypadków „ataków na świeckość”.
W konsekwencji Espeso otrzymał zakaz prowadzenia placówek oświatowych, może jednak nadal pracować jako nauczyciel lub na stanowiskach administracyjnych w szkołach prywatnych, jeśli nie stoi to w sprzeczności z decyzją diecezjalnego urzędu ds. edukacji katolickiej.
Szkoła Niepokalanego Poczęcia jest szkołą prywatną, „kontraktową”, co oznacza, że musi realizować państwowy, uwzględniający świeckość, program nauczania. Nauczycieli w takich szkołach opłaca państwo. Jednocześnie placówka nigdy nie ukrywała swojej przynależności katolickiej, a praktyki religijne stanowią integralną część jej działalności. Także jej dyrektora wyznacza lokalna diecezja Kościoła rzymskokatolickiego.
Christian Espeso, który objął stanowisko w 2013 roku, podniósł poziom szkoły, doprowadzając do czwartego miejsca wśród najlepszych instytucji edukacyjnych we Francji. Cieszy się poparciem większości nauczycieli i rodziców. Jego prawnicy ogłosili, że zamierzają złożyć pozew do sądu administracyjnego w Bordeaux.
Senator Max Brisson z Pirenejów Atlantyckich [Pau jest stolicą departamentu Pireneje Atlantyckie] również wyraził poparcie dla Espeso, nazywając decyzję władz oświatowych „skandaliczną”. „Jest to totalny atak na edukację katolicką jako całość” – napisał w komunikacie prasowym. „Władze oświatowe poddały się nakazom najbardziej ideologicznych związków zawodowych, które kierują się wojowniczą i wypaczoną wizją tego, czym jest laickość w naszym kraju”.
Równie niepokojące wieści dochodzą z Wielkiej Brytanii. Były dziennikarz BBC David Campanale złożył pozew przeciwko brytyjskiej partii Liberalnych Demokratów, utrzymując, że został wykluczony z listy kandydatów w wyborach parlamentarnych ze względu na wiarę chrześcijańską – podaje The Telegraph. Campanale uważa, że doświadczył dyskryminacji ze względu na przekonania religijne, ponieważ jego poglądy przeciwko aborcji i małżeństwom homoseksualnym były niezgodne z oficjalnym stanowiskiem partii.
Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii partia polityczna spotkała się z zarzutem dyskryminacji ze względu na przekonania chrześcijańskie. Campanale poinformował, że jego wydalenie wynikało z zaangażowania w Chrześcijański Sojusz Ludowy, który sprzeciwia się aborcji i małżeństwom osób tej samej płci. Liberalni Demokraci argumentują, że przekonania religijne dziennikarza, sprzeciwiające się aborcji, małżeństwom osób tej samej płci i legalnej zmianie płci są sprzeczne z podstawowymi wartościami, zawartymi w programie partii.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
Ałła Matreńczyk