W ramach obchodów 100-lecia autokefalii Siestryczestwo, działające przy katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie, zaakcentowało rolę i znaczenie kobiety w historii naszej Cerkwi, organizując 28 września konferencję w Centrum Kultury Prawosławnej. Przybyło około stu osób – matuszki z duchownymi z całego okręgu warszawskiego, dyrygenci chórów, członkinie Siestryczestwa z Wrocławia, członkowie rad parafialnych i koła terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego z Warszawy oraz wierni.
Gości powitała przewodnicząca Siestryczestwa, dr Olga Charkiewicz. Metropolita Cerkwi w Polsce Sawa podkreślił, że wzorem do naśladowania dla współczesnych kobiet powinna być Bogarodzica. Wręczył Siestryczestwu medal 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Podczas konferencji mówiono o świętych kobietach w historii Cerkwi, wybitnych kobietach w dziejach prawosławia w Polsce, ich roli we współczesnej Cerkwi.
Siostry Eufalia i Natalia z monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach przedstawiły postać św. mniszki Paraskiewy (Matijeszyny), która żyła m.in. w turkowickim monasterze.
Matuszka dr Elżbieta Aleksiejuk, wykładowczyni ChAT, wymieniła takie sławne postacie, jak Helena Moskiewska – niekoronowana królowa Polski (żona Aleksandra Jagiellończyka), Zofia Holszańska – żona Władysława II Jagiełły oraz Helena Kazimierczak-Połońska, skupiając uwagę na nazwisku słynnej polsko-radzieckiej astronomki, żyjącej w latach 1902-1992. Jej mąż był ichtiologiem, ale los rozdzielił ich na zawsze po powstaniu warszawskim, w wyniku którego on znalazł się w obozie jenieckim w Austrii, ona zaś w Związku Radzieckim. Podjęła pracę w Instytucie Astronomii Teoretycznej Akademii Nauk ZSRR w Leningradzie, w 1950 obroniła pracę doktorską na temat „Ciasne zbliżenia komet z planetami”, a w 1968 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego po obronie rozprawy „Teoria ruchu komet krótkookresowych i zagadnienia ewolucji ich orbit”. W 1978 roku, w dowód uznania dla jej wyjątkowych zasług, Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej nazwiskiem planetoidę o numerze katalogowym 2006. W międzyczasie nie obeszło się bez represji stalinowskich.
Helena Kazimierczak-Połońska była osobą głęboko wierzącą, a jej duchowym mistrzem był rosyjski myśliciel i teolog prawosławny, o. Sergiusz Bułgakow. Pod koniec lat 80. wstąpiła do monasteru, nie rezygnując z pracy naukowej.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
o. Doroteusz Sawicki