Home > Artykuł > Listopad 2024 > Prawosławie na świecie

Białoruś

Odbieranie cerkwi dzieli Ukrainę

Po zajęciu soboru św. Archanioła Michała w Czerkasach (patrz s. 22-23) białoruska teolog Natalia Wasilewicz na swoim kanale Telegram napisała, że takie brutalne zajścia godzą w reputację patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który nadał Prawosławnej Cerkwi Ukrainy tomos. Zwróciła uwagę, że patriarcha Bartłomiej, decydując się na utworzenie PCU, podjął znaczne ryzyko, które wyrządziło szkody zarówno jemu osobiście, jak i jedności całego prawosławnego świata.

„Przemoc i zajmowanie cerkwi na rzecz Prawosławnej Cerkwi Ukrainy nie podobają się ani patriarsze Bartłomiejowi, ani innym biskupom, którzy podpisali tomos” – napisała. Dodała, że patriarcha Bartłomiej wypowiadał się już przeciwko przemocy przy poszerzaniu PCU, osobiście była obecna podczas rozmowy zwierzchnika Fanaru z rzecznikiem PCU Jewstratijem Zorią w Tallinie. Wtedy patriarcha Bartłomiej oświadczył, że jedności Cerkwi nie można budować na przemocy.

„Poprzez te konfiskaty, pobicia i inne akty brutalnej przemocy zwolennicy i przedstawiciele PCU nie tylko wydają bardzo złą opinię sobie i całej Ukrainie. Narażają patriarchę Bartłomieja i nadszarpują jego reputację. A to, że takie zachowanie nie licuje chrześcijanom, jeszcze bardziej radykalizuje społeczeństwo, podważa praworządność, przynosi cierpienie innym ludziom, zmusza dobrych i odpowiedzialnych wiernych PCU, którzy nie zgadzają się na przemoc, do dźwigania ciężaru wstydu i odpowiedzialności zbiorowej” – zauważyła Wasilewicz.

Gruzja

Za ustawą „o wartościach rodzinnych i ochronie nieletnich”

Gruzińska Cerkiew Prawosławna wydała oświadczenie, w którym popiera nową ustawę, przyjętą przez parlament Gruzji, „o wartościach rodzinnych i ochronie nieletnich”.

W patriarchacie podkreślono znaczenie ochrony tradycyjnych wartości rodzinnych we współczesnych warunkach i wyrażono zadowolenie z prawnie przewidzianych rozwiązań, informuje Global Ortodox. Gruzińska Cerkiew od lat konsekwentnie sprzeciwia się ideologiom, podważającym tradycyjne struktury rodzinne i potępia wprowadzanie do programów szkolnych treści sprzecznych z tymi wartościami. W szczególny sposób zabiegała o wykluczenie z programów szkolnych tematów związanych z LGBT, aby przekazywane treści były spójne z wartościami gruzińskiego społeczeństwa.

„Co więcej, szerzenie propagandy LGBT wielokrotnie doprowadzało do niezgody w społeczeństwie, a nawet stało się narzędziem napięć w rękach tych, którzy dążą do pogłębienia polaryzacji” – napisano. Wyrażono przy tym nadzieję, że nowa ustawa przyniesie owocne rezultaty dla dobra społeczeństwa, jest bowiem ważnym i decydującym krokiem w kierunku ochrony tradycyjnych wartości, określających tożsamość narodu gruzińskiego.

Egipt

Certyfikowane reprodukcje synajskich świętości

Po raz pierwszy w 1500-letniej historii monaster św. Katarzyny na Synaju oferuje certyfikowane kopie swoich najsłynniejszych bizantyńskich ikon. Reprodukcje, dostępne w naturalnej wielkości i kolorach zbliżonych do oryginału, pozwalają ludziom na całym świecie być bliżej tej sztuki.

Innowacyjny projekt jest wynikiem trzyletniej współpracy pomiędzy monasterem, Towarzystwem Przyjaciele Monasteru Góry Synaj (Friends of Mount Sinai Monastery) i Legacy Icons, podaje Medievalists.

Dr Peter Chang, prezes Towarzystwa, nazwał partnerstwo „ważnym kamieniem milowym w ciągłej misji wspierania monasteru św. Katarzyny i jego nieocenionego wkładu w duchowość chrześcijańską i cywilizację światową”.

Wśród pierwszych reprodukcji znajdują się jedne z najcenniejszych monasterskich dzieł – Chrystus Pantokrator (VI wiek), Mojżesz i Gorejący krzew (około XIII), św. Katarzyna ze scenami z jej żywota (XIII).

Reprodukcje te powstają z użyciem skanów wysokiej rozdzielczości, oddających nawet najdrobniejsze szczegóły.

Możliwość wejrzenia w głąb pęknięć i oryginalnych pociągnięć farby z taką wyrazistością zapiera dech w piersiach i nie możemy się doczekać, aby mogli docenić to wszyscy – powiedział David DeJonge, założyciel Legacy Icons.

Repliki są drukowane na wysokiej jakości papierze Hahnemühle Photo Rag i przymocowane do twardego drewna. Oprócz pełnowymiarowych reprodukcji przygotowane będą mniejsze, tańsze wersje.

Informacje na temat kopii ikon są dostępne na stronie internetowej Legacy Icons pod adresem: https://sinai.legacyicons.com.

Część dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana Fundacji „Przyjaciele Góry Synaj” na sfinansowanie prac konserwatorskich w monasterze.

Założony w VI wieku przez cesarza bizantyńskiego Justyniana I monaster św. Katarzyny jest najstarszym, nieprzerwanie działającym, monasterem na świecie. Znajdują się w nim bezcenne skarby, w tym ikona Chrystusa Pantokratora, uważana za najstarszą zachowaną ikonę Chrystusa na desce. Z monasteru pochodzi słynny Kodeks Synajski z czwartego wieku, najstarszy kompletny rękopis Biblii.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Odpowiedz