Home > Artykuł > Najnowszy numer > Hajnowski Bratczyk 30 lat z czytelnikami

Hajnowski Bratczyk 30 lat z czytelnikami

Wydawnictwo Bratczyk już od trzydziestu lat swoją działalnością przybliża czytelnikom zagadnienia dotyczące duchowości prawosławnej, teologii i mistycyzmu. Obchody jubileuszu miały miejsce 17 października 2024 roku.

Uroczystą Liturgię w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim celebrowali wspólnie arcybiskup bielski Grzegorz i biskup łódzki i poznański Atanazy w asyście przybyłych duchownych, licznie zgromadzonych wiernych oraz zaproszonych gości. Z homilią do zebranych zwrócił się biskup Atanazy. Mówił o sile wiary i jej potrzebie w codziennych trudach oraz duchowych zmaganiach wierzącego człowieka.

Po Liturgii miał miejsce molebien dziękczynny za dotychczasową pracę wydawniczą oraz w intencji wszystkich współpracowników i czytelników wydawnictwa.

Na zakończenie głos zabrał arcybiskup Grzegorz, zwracając się do redaktora naczelnego Marka Jakimiuka z jubileuszowymi życzeniami dla całego wydawnictwa Bratczyk od metropolity Cerkwi w Polsce Sawy: – Dzisiejszy dzień jest szczególny, uroczysty. Świętujemy trzydziestolecie Wydawnictwa Bratczyk, małą Paschę – powiedział. – W życiu człowieka największe znaczenie ma wiara. Jeżeli mamy wiarę, żyjemy. Jeżeli wiary nie mamy, egzystujemy na tym świecie. Jeśli prawdziwie wierzymy, rzeczywiście widzimy ten świat zupełnie w innych kolorach. Często to, co człowiekowi wydaje się niemożliwe, z wiarą staje się możliwe, dlatego że działa Bóg Wszechmogący. Dzisiaj pozdrawiamy szczególnie Marka Jakimiuka i jego wszystkich pomocników. Marek miał możliwość bycia na świętej Górze Atos, gdzie otrzymał błogosławieństwo na swoją działalność. Spotkał się tam ze świętym Paisjuszem hagiorytą. I święty Paisjusz, podczas rozmowy, dał mu niezakończone czotki. Symbolicznie oznacza to, że starzec, święty człowiek, może błogosławić na trud i położyć pewne podwaliny, może nawet fundamenty, ale dalej kontynuować i zakończyć dzieło musi sam człowiek.

I my, drogi Marku, widzimy, jak dużo pozytywnych efektów mamy z waszej działalności. Ludzie czytają literaturę, nie tylko prawosławni, ale też innosławni. To co należałoby podkreślić – często innosławni widzą piękno prawosławia i przyjmują prawosławie. Czytają także ludzie za granicą.

Wasza działalność nie ogranicza się do terytorium ani naszej diecezji, ani kraju. Daje to pewne ożywienie życiu duchowemu i za to wszystko wam dziękujemy, a przede wszystkim modlimy się, żeby łaska Boża, jak mówi św. Grzegorz Palamas, energia Boża, przemieniła was i dała impuls życiu duchowemu, żebyście działali i przynosili efekty.

Władyka Grzegorz przekazał na ręce Marka Jakimiuka order Świętych Braci Cyryla i Metodego – przyznany przez arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba w dowód głębokiego uznania za pracę na rzecz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Do uroczystych życzeń dołączył biskup Atanazy, przekazując wydawnictwu, na ręce Marka Jakimiuka, Częstochowską Ikonę Bogarodzicy. Biskup hajnowski Paweł podarował ikonę Trzech Świętych Męczenników Wileńskich i w imieniu metropolity Sawy wręczył medal z okazji 100-lecia Autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Listy gratulacyjne przekazali arcybiskupi – lubelski i chełmski Abel, wrocławski i szczeciński Jerzy oraz przemyski i gorlicki Paisjusz.

Pierwszy numer Hajnowskiego Bratczyka ukazał się 4 grudnia 1994 roku. W ciągu trzydziestu lat działalności wydawniczej łączny nakład wyniósł ponad milion egzemplarzy „Bratczyków”, ukazało się ponad sto tytułów książkowych, w tym żywotów świętych, akatystów, podręczników, literatury patrystycznej i dziecięcej oraz poezji religijnej. Co roku ukazuje się kalendarz prawosławny. Wydawnictwo zorganizowało kilka wystaw, poświęconych m.in. prawosławiu na Świętej Górze Atos, Ziemi Świętej i postaci św. Grzegorza Peradze. Odbyło się kilka spotkań autorskich, koncertów oraz konkursów. Od 2011 roku działa sklep internetowy bratczyk.pl. Od kilku lat Wydawnictwo Bratczyk wraz z grupą Prawosławnych Pielgrzymów Świętej Góry Atos Swiatogorcy przekazuje ikony świętych parafiom prawosławnym w całej Polsce.

Aleksandra Jakimiuk, fot. autorka

Odpowiedz