Od 15 do 17 listopada w siemiatyckiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego odbywał się XXI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. Wydarzenie, zorganizowane przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach, każdego roku przyciąga wielu miłośników tego rodzaju śpiewów cerkiewnych. Pieśni paraliturgiczne są wielkim i niepowtarzalnym skarbem Cerkwi prawosławnej w Polsce.
W przeglądzie wzięło udział 27 chórów i zespołów. Wśród wykonawców nie zabrakło gości zza granicy. W sobotni wieczór wystąpił młodzieżowy chór Pokrow z Łucka na Ukrainie, który pięknym śpiewem niósł przesłanie pokoju w swojej ojczyźnie i na całym świecie. Przez trzy dni wybrzmiewały różne utwory – tradycyjne z Bohohłasnika, który jest wielką spuścizną naszych przodków, którymi wychwalali Stwórcę, Matkę Bożą oraz świętych w różnych momentach życia. Nie zabrakło utworów współczesnych kompozytorów oraz nowych aranżacji znanych pieśni. Niezmiernie cieszy fakt, że każdego roku podczas przeglądu występuje wiele chórów dziecięcych i młodzieżowych.
Niedzielny koncert zaszczycili swoją obecnością dostojni goście – biskup siemiatycki Warsonofiusz, sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański, posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego, samorządowcy powiatu, miast i gmin regionu, reprezentanci służb mundurowych oraz sponsorzy tegorocznego przeglądu.
Podczas niedzielnego koncertu zebrani wysłuchali nie tylko pięknego śpiewu, lecz również historii prawosławia w Polsce, począwszy od IX wieku do czasów współczesnych.
Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwali członkowie Dekanalnego Instytutu Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach.
XXI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach był dziękczynieniem za sto lat autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz 25 lat istnienia Dekanalnego Instytutu Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach.
za orthodox.pl, fot. Adam Gierasimiuk