Czterdziesta trzecia edycja Wieczorów Kolęd miała miejsce 15 i 17 stycznia w Białymstoku – pierwszy Wieczór odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, drugi w Filharmonii Podlaskiej. Obie sale były wypełnione do ostatniego miejsca. Wieczory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od początku organizacji wydarzenia. Słusznie, są bowiem niezwykle starannie przygotowane organizacyjnie i artystycznie.
Gospodarzem Wieczorów jest arcybiskup diecezji białostockiej i gdańskiej, od 1998 roku Jakub. I to władyka zaprasza dostojnych gości, by wspólnie świętować radość Narodzenia Chrystusa. W gronie powitanych przez arcybiskupa zacnych gości znaleźli się w tym roku między innymi biskup pomocniczy białostocki Kościoła rzymskokatolickiego Henryk Ciereszko, biskup supraski Andrzej, wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, starosta powiatu sokólskiego Piotr Rećko, przewodnicząca rady miasta Białystok Katarzyna Jamróz. Władyka powitał także członków zarządu starostwa powiatu białostockiego, radnych sejmiku województwa podlaskiego i rady miasta Białystok, także okolicznych powiatów i gmin, konsuli honorowych, rektorów wyższych uczelni, dyrektorów szpitali, dowódców jednostek służb mundurowych, dyrektorów przedsiębiorstw, duchownych.
Szczególne słowa uznania i podziękowania skierował do prof. Wioletty Bieleckiej, dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Wydarzeniem Wieczoru stało się nadanie arcybiskupowi Jakubowi medalu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Z wnioskiem o nadanie medalu wystąpiła rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk, która w czasie ceremonii wspomniała o jednym z wielu przykładów działalności arcybiskupa – rewitalizacji supraskich katakumb, mających wymiar duchowy, historyczny, archeologiczny, będących doskonałym miejscem do naukowego badania zabytku przez specjalistów różnych dziedzin. Nad katakumbami pochylają się uczeni Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pracują nad odzyskaniem tego wspaniałego, XVI-wiecznego zabytku, który ma szansę stać się, jak określiła pani rektor – ikoną regionu i jego chlubą. Przyznanie medalu jest podziękowaniem arcybiskupowi przez całe środowisko naukowe Białegostoku za podjęcie się zadania, które jednoczy badaczy.
Dodajmy, że jest wiele innych kulturowych inicjatyw władyki Jakuba. Rok 2023 był wszak Rokiem Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim. Inicjatywa arcybiskupa pozwoliła „wyprowadzić” ten wspaniały zabytek piśmiennictwa starocerkiewnosłowiańskiego, pochodzącego z przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia, z zaciszy gabinetów uczonych i wprowadzić do dość powszechnej świadomości społeczeństwa, pozwoliła na pierwszy jego w świecie przekład na współczesny język narodowy. Tego zaszczytu dostąpił język polski. Z inicjatywy arcybiskupa została utworzona Fundacja Oikonomos, prowadząca Akademię Supraską. Obie instytucje, pierwsza prowadzona przez Magdalenę Żdanuk, druga przez o. Jarosława Jóźwika, proponują z błogosławieństwa arcybiskupa mnóstwo niezwykle różnorodnych wydarzeń kulturalnych – konferencje, odczyty, wystawy, przedstawienia teatralne, animacje, gromadzenie księgozbioru, działalność wydawniczą.
To zaiste szlachetne, że wkład naszego władyki w rozwój kultury regionu został zauważony przez ludzi spoza cerkiewnego środowiska.
Podczas ceremonii dekorowania władyki medalem gościli na scenie Maciej Żywno, Jacek Brzozowski i Marta Kosior-Kazberuk.
– Nagroda nie jest wyróżnieniem za dorobek duchowy – mówił wicemarszałek Maciej Żywno – bo nie nam, ludziom administracji, go oceniać. Jest to nagroda dla mecenasa kultury w całym regionie. A arcybiskup jest mecenasem i organizatorem różnych wydarzeń kulturalnych.
Jacek Brzozowski, nawiązując już do kolędowania, podziękował arcybiskupowi za zaproszenie. – Wspólne kolędowanie jest potrzebne nie tylko w wymiarze religijnym czy kulturowym, ale też społecznym. Kolędowanie łączy wszystkich, jak wspólny stół wigilijny. Cieszę się, że będę z państwem razem.
Tego wieczoru wystąpiło sześć zespołów. Pierwszy, łącząc siły, przybył z Bielska Podlaskiego. Lanok z niepublicznego przedszkola św. Gabriela i Kryło ze szkoły podstawowej im. św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego, prowadzone przez Joannę Chilkiewicz i Martę Zinkiewicz zachwyciły śpiewem, strojami, teatralnymi scenkami, pewnością bycia na scenie i jakąś dziecięcą nieposkromioną świąteczną radością, która już na początku koncertu rozlała się na całą widownię.
Po nich wystąpił Aksion, chór poważny, dojrzały, dobrze przygotowany, śpiewający głównie podczas Liturgii w katedralnej cerkwi św. Mikołaja pod dyrekcją (od 2008) protodiakona Aleksandra Łysynkiewicza.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
Anna Radziukiewicz, fot. autorka