Home > Luty 2025 > Kolędnicy w Zamku Królewskim

Kolędnicy w Zamku Królewskim

Kiedy dziewięć lat temu usłyszałam, że śpiewane przez prawosławnych kolędy zabrzmią podczas koncertu w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, wydawało mi się to nieprawdopodobne, a jeśli już tak – to tylko incydentalnie, w jednym roku. I oto brzmią dziewiąty rok z kolei, w najbardziej chyba prestiżowym miejscu w Polsce!

Tak zdecydowany krok uczyniło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń wraz z prawosławną parafią św. Jana Klimaka w Warszawie. I wiernie trzymają się tradycji – co roku zapraszając do Zamku. Przybyłych powitał 12 stycznia proboszcz wolskiej parafii o. Adam Misijuk. Słowa pozdrowienia przekazał od metropolity Cerkwi w Polsce Sawy. Jego Eminencja życzył, by wieczór umacniał naszą wiarę i nadzieję. O. Adam podziękował dyrekcji Zamku za życzliwość i otwartość wobec inicjatywy prawosławnych. Zauważył trud Ireny Sacharczuk, przewodniczącej Stowarzyszenia, która wiele serca włożyła, jak każdego roku, w organizację koncertu. Wskazał też na działalność charytatywną, prowadzoną przez Stowarzyszenie od początku jego istnienia. W ubiegłym roku – akcja wciąż trwa – Wierni Tradycji Pokoleń skupili się na pomocy powodzianom, którzy ucierpieli od żywiołu w drugiej połowie września ubiegłego roku w południowo-zachodniej Polsce. Zbierali pieniądze i przekazali powodzianom kilkaset tysięcy złotych! Koncert w Zamku też miał charytatywny charakter. Akcja przebiega pod hasłem „Pomóżmy przywrócić nadzieję”. Powodzianom oczywiście.

Wystąpiło siedem chórów i zespołów. Koncert otworzył chór gospodarzy – młodzieżowy wolskiej parafii, tworzony także przez dzieci. Ta scena zobowiązuje, ale nie tylko ta, bo chór, istniejący od wielu lat, śpiewa w cerkwi podczas Liturgii, ale i występował na różnych koncertach, nie tylko w kraju, a w konkursach dochodził do zaszczytnych miejsc. Chórem piąty rok dyryguje Adam Tomaszewski, profesjonalny muzyk.

Pojawił się duży chór Towarzystwa Śpiewaczego Varslavia, a w zasadzie dwa – Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslavia i Mała Varslavia, czyli dziecięca. Pierwszy powstał w 2016, drugi w 2022 roku. Inicjatywa zrodziła się przy wydziale dyrygentury chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, a jej lokomotywą i dyrygentem stał się Milosz Bogić, dziecięcym dyryguje Justyna Nowak. Chór sięgnął po Grad Prix 43 Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, nagrał trzy albumy, wiele koncertuje, a w Zamku zachwycił słuchaczy.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz, fot. autorka

Odpowiedz