28 grudnia 2024 roku w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubienie Kościelnym odbył się po raz drugi Ekumeniczny Wieczór Kolęd.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie „Razem pod wspólnym niebem”. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało w 2023 roku i ma na celu przede wszystkim propagowanie dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego. Dąży do tworzenia przestrzeni, w której osoby różnych wyznań i religii mogą się spotkać, rozmawiać i wzajemnie szanować. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w miejscowości Koszewo. Dawniej w Koszewie, jak i w innych sąsiadujących wsiach, było sporo rodzin wyznania prawosławnego. Ważne jest więc, że powstało Stowarzyszenie właśnie w miejscu, gdzie historia by-
wała różna, czasami dość trudna.
Na pewno nic tak nie zbliża ludzi jak wspólny śpiew, zwłaszcza w okresie świątecznym. W łubińskim kościele w grudniowy wieczór rozbrzmiewały kolędy w różnych językach. Były piękne śpiewy chóralne w wykonaniu takich prawosławnych chórów jak Harmoń z Łosinki czy parafialny chór z Czeremchy. Wielu wzruszeń dostarczył śpiew chóru Dojlidzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki z Białegostoku.
Większość katolickich kolęd wykonanych było przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Przy muzyce można było usłyszeć między innymi śpiew chóru Harmonica z Sokół czy Zespołu Małe Klekociaki z Bociek.
W tej materii były też odstępstwa, bowiem Zespół Folklorystyczny Cegiełki z Lewkowa Starego śpiewał prawosławne kolędy przy dźwiękach akordeonu. Z kolei Chór Kantata z parafii rzymskokatolickiej w Ciechanowcu zaśpiewał polskie kolędy w chóralnym wykonaniu bez pomocy jakichkolwiek instrumentów. Świadczy to o tym, że w kwestiach śpiewu istnieje zawsze nić porozumienia. Dobrze, gdy przenosi się ona także na inne sfery życia.
Ekumeniczny koncert kolęd w Łubinie Kościelnym przyniósł wiele pięknych doznań i wzruszeń. Pokazał, że można być razem, pomimo pewnych różnic.
W roku 2025 koncert zaplanowany jest w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim. Będzie to zapewne większe wyzwanie dla zespołów i chórów, które dotychczas wykonywały swe utwory przy muzyce. Teraz będą musiały zmierzyć się ze śpiewem, gdzie jedynie ludzki głos jest melodią.
Takie inicjatywy są ważne dla budowania mostów pomiędzy ludźmi różnych wyznań. Warto zawsze szukać porozumienia i punktów wspólnych. A różnice niech staną się tematem dla pokojowego dialogu pomiędzy ludźmi.
Iwona Zinkiewicz, fot. Krystian Guzewicz (UMWP)