Home > Luty 2025 > Przeciw chrześcijańskiej muzyce

Przeciw chrześcijańskiej muzyce

Protest przeciwko muzyce chrześcijańskiej w jednej szkole w Finlandii doprowadził do odwołania wykonania oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w innej, podają fińskie media.

Wszystko zaczęło się od tego, gdy w mieście Hämeenlinna uczeń miejscowej szkoły podstawowej poskarżył się, że w jej murach wykonywane są pieśni o życiu Chrystusa, na co sąd orzekł, że „dzieci niechrześcijańskie były dyskryminowane z powodu przekonań religijnych”. Krajowy Trybunał ds. Niedyskryminacji i Równości postanowił, że szkoła musi wypłacić odszkodowanie obrażonym w ten sposób niechrześcijańskim uczniom w wysokości 1500 euro.

Jednak 19 listopada 2024 roku Miejski Komitet do spraw Edukacji i Opieki Społecznej podjął inną decyzję – postanowił, stosunkiem głosów 6 do 5, że uczniom, którzy poczuli się obrażeni, nie przysługuje odszkodowanie.

Jak donosi prasa, ten wywołujący niezadowolenie występ był pierwszym z trzech szkolnych koncertów o charakterze religijnym.

Odbył się w 2022 roku i był poświęcony ukrzyżowaniu Chrystusa, Jego śmierci i odkupieniu. Jeden z uczniów obecnych na koncercie nie był osobą wierzącą, a religijny charakter muzyki nie został wcześniej zapowiedziany, za co szkoła złożyła przeprosiny.

Dwa kolejne koncerty z muzyką sakralną odbyły się w latach 2023 i 2024, ale tylko pierwszy stał się przyczyną rzekomej „dyskryminacji”.

W następstwie skargi szkoła usunęła nawet jeden hymn z drugiego koncertu, a podczas trzeciego nie kryła obaw, związanych z występem chóru parafialnego.

Antti Karrimaa, odpowiedzialny za edukację w mieście Hämeenlinna, powiedział, że koncert dotknął „niezwykle drażliwych kwestii. (…) Tego rodzaju problemy, związane z edukacją szkolną i religią, pojawiają się regularnie. Musimy się zastanowić nad właściwym i rozsądnym sposobem działania”.

Zadowolenia z wyników głosowania nie krył Pasi Honkanen, członek Miejskiego Komitetu do spraw Edukacji i Opieki Społecznej. „To głosowanie stworzyło precedens, okazało się się, że orzeczenia Krajowego Trybunału ds. Niedyskryminacji i Równości nie są wiążące, mają jedynie charakter rekomendacji” – przyznał serwisowi informacyjnemu Suomen Uutiset.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Ałła Matreńczyk, fot. domena publiczna

Odpowiedz