25 grudnia 2024 roku w soborze Zaśnięcia Bogarodzicy w Ławrze Poczajowskiej wręczono order I klasy św. Nestora Latopisca profesorowi Antoniemu Mironowiczowi. Order został przyznany przez zwierzchnika Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi, metropolitę Onufrego, za zasługi na rzecz kanonicznej Cerkwi i prace naukowe ukazujące historię prawosławia na Ukrainie. Order wręczyli metropolici białocerkwicki Augustyn i poczajowski Włodzimierz. Hierarchowie podkreślili wkład profesora w ukazaniu dziejów prawosławia, a w szczególności poznaniu życia monastycznego na terenie Ławry Poczajowskiej. Metropolita Onufry przekazał odznaczonemu kopię ikony Matki Bożej Kazańskiej, a metropolita Włodzimierz ikonę św. Amfilochiusza. W uroczystości uczestniczyli mnisi Ławry Poczajowskiej i pielgrzymi z Białegostoku.
Antoni Mironowicz należy do grona wybitnych badaczy dziejów Cerkwi prawosławnej w Polsce. Jego prace, w sumie 75 książek i ponad 550 artykułów naukowych, związanych głównie z historią Cerkwi, charakteryzują się oryginalnością ujęcia tematyki i niekwestionowaną wartością poznawczą. Powstałe na bazie badań naukowca monografie: Kościół prawosławny w państwie Piastów i Jagiellonów, Kościół prawosławny w dawnej Rzeczypospolitej, Kościół prawosławny na ziemiach polskich w XIX i XX wieku oraz Kościół prawosławny w Polsce stanowią dziś podstawowe prace do dziejów Kościoła prawosławnego w Europie środkowo-wschodniej.
Dzięki pracom profesora udało się odrodzić kult Starokornińskiej Ikony Matki Bożej, Waśkowskiej i św. Antoniego Supraskiego.
Wielkie zasługi ma prof. Antoni Mironowicz w promocji młodej kadry naukowej. Wielokrotny recenzent rozpraw doktorskich, oceniał dorobek w przewodach habilitacyjnych i postępowaniach o tytuł profesorski w kraju i za granicą, w tym na Ukrainie.
Zasługą profesora jest stworzenie miejscowego środowiska badawczego, które podejmuje tematykę dziejów Kościoła prawosławnego, kultury religijnej i stosunków wyznaniowych w Europie środkowo-wschodniej. Środowisko to skupia historyków, teologów, socjologów, kulturoznawców i specjalistów od spraw wschodnich. Zorganizowane przez profesora zespoły badawcze skupiają osoby świeckie i duchowne. Z tego powodu ich prace mają często charakter interdyscyplinarny. Współpracownicy i uczniowie profesora są dzisiaj autorami wielu książek i opracowań naukowych, znanych w kraju i za granicą. W tym gronie są też badacze z innych państw – Grecji, Włoch, Bułgarii, Serbii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Niemiec.
Redakcja, fot. archiwum Antoniego Mironowicza