Dziękujemy uczestnikom pielgrzymek organizowanych przez grupę prawosławnych z Podlasia „Pielgrzymi w Bogu” w 2024 roku za ich udział w duchowych podróżach.
Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w dniach od 16 do 18 lutego z okazji 26 rocznicy śmierci matuszki Siergiji Kartusziny i była to już trzecia pielgrzymka do Wilna związana z jej osobą. Pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwach w cerkwie Preczystieńskiej i w soborze Świętego Ducha. Spotkali się z metropolitą wileńskim i litewskim Innocentym. Modlili się nad grobem matuszki Siergiji z władyką trockim Ambrożym.
Druga pielgrzymka odbyła się 19 maja, w Niedzielę Żen Mironosic, do żeńskiego monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie. Pielgrzymi wzięli udział w Liturgii i krestnym chodzie. W pamięć zapadło kazanie duchowego ojca monasteru, archimandryty Hermana, który powiedział: „Liturgia zaczyna się w cerkwi, ale w niej się nie kończy, jest kontynuowana także w dalszym życiu, które powinno być stałym dziękczynieniem Bogu za wszystkie Jego dary, dziękczynieniem, czyli Eucharystią”.
Trzecia pielgrzymka (prazdnik Świętej Trójcy), trwała od 22 do 25 czerwca i odbyła się na trasie Druskienniki, Wilno i Jabłeczna. Prawosławni, ale już nie tylko z Podlasia, także z Warszawy, a nawet Chicago, uczcili Święto Zesłania Ducha Świętego oraz dzień pamięci św. Onufrego. Intensywne tempo, duże odległości do pokonania wymagały od pielgrzymów wytrzymałości i zdrowia. W ostatnim etapie do monasteru w Jabłecznej towarzyszyli im także pielgrzymi litewscy.
Czwarta pielgrzymka prowadziła nad Bałtyk do litewskiej Kłajpedy. Trzy lipcowe dni spędzono w tym pięknym portowym mieście nad ujściem Niemna. Kłajpeda jest siedzibą biskupa trockiego Ambrożego. Pielgrzymi przybyli na zaproszenie władyki na prestolnyj prazdnik Świętych Ziemi Ruskiej. Na prazdnik do Kłajpedy przybył także zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na Litwie metropolita Innocenty. Władyka Ambroży i metropolita Innocenty spowiadali w trakcie Liturgii wiernych.
Ogromne wrażenie na pielgrzymach zrobiła nowo wybudowana cerkiew Pokrowsko-Mikołajewska z piękną polichromią. Zwieńczeniem uroczystości był koncert i obiad w ogrodzie parafialnym.
Piąta pielgrzymka, trwająca od 4 do 6 sierpnia, zmierzała do żeńskiego monasteru św. Marii Magdaleny w Wilnie, który znajduje się kilometr od często odwiedzanego monasteru Świętego Ducha. Z uwagi na wakacyjny okres i piękną pogodę, w pielgrzymce uczestniczyła spora grupa rodziców z dziećmi.
Szósta pielgrzymka to pięciodniowa wyprawa od 23 do 27 sierpnia do monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w estońskich Piuchcicach z okazji święta Uspienija Preswiatoj Bogorodicy. Trud pielgrzymów oraz miejscowych wiernych szczególnie dał się odczuć 25 sierpnia, kiedy wszyscy uczestnicy pielgrzymki szli w 33-kilometrowym krestym chodzie ze skitu św. proroka Eliasza, położonego w miejscowości Vasknarva, do monasteru piuchtickiego w Kuremäe. Estońscy pielgrzymi nieśli cudotwórczą Ikonę Uspienija Matier Bożej, a polscy – duży drewniany krzyż przywieziony z kraju. Krzyż opisany imionami uczestników został po drodze wyświęcony w cerkwi w Kownie przed cudotworną Surdiegską Ikoną Matki Bożej. Od tej chwili krzyż ten będzie towarzyszył „Pielgrzymom w Bogu” w krestnych chodach, w których będą brać udział.
Przyjazd pielgrzymów z Polski z własnym krzyżem wywarł ogromne wrażenia na przełożonej monasteru, matuszce ihumenii Filarecie, która błogosławiąc zarządziła, aby krzyż szedł na początku kolumny, przed ikoną. Powiedziała: – To pierwszy raz w ponadstuletniej historii naszego krestnogo chodu pielgrzymi idą z własnym krzyżem.
Siódma pielgrzymka odbywała się od 13 do 15 września, a zorganizowana była z okazji 99 rocznicy urodzin matuszki Siergiji. Drugiego dnia pielgrzymi udali się na Liturgię do cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy do Trok, pierwszej stolicy Litwy, dziś kilkutysięcznego miasteczka otoczonego czterema jeziorami, z okazałym zamkiem książąt litewskich, wybudowanym na wyspie jednego z jezior w XIV wieku, a zrekonstruowanym w drugiej połowie XX wieku.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
W imieniu grupy „Pielgrzymi w Bogu” Joanna Borowska i Adam Zacharczuk