Home > Maj 2025 > Prawosławie na świecie

Prawosławie na świecie

Albania

Intronizacja arcybiskupa Jana

29 marca w soborze Zmartwychwstania Chrystusa w Tiranie odbyła się oficjalna intronizacja nowego zwierzchnika Cerkwi albańskiej arcybiskupa Tirany i Durrës Jana (Pelushi). W uroczystości wzięły udział delegacje lokalnych Cerkwi prawosławnych, naszą reprezentował biskup hajnowski Paweł. Przybyły oficjalne delegacje rządowe z Albanii, Grecji i innych krajów.

Metropolita Apollonii i Fier Mikołaj, przemawiając w imieniu Świętego Synodu, podkreślił, że arcybiskup Jan „zadba o harmonię i pokojową współegzystencję między różnymi wyznaniami”, podobnie jak jego poprzednik Anastazy, który ożywił Cerkiew po upadku komunizmu.

Autokefaliczna Prawosławna Cerkiew Albanii chce żyć w pokoju ze wszystkimi – powiedział nowo wybrany zwierzchnik, dodając że harmonię i pokojową współegzystencję należy chronić i wzbogacać.

Prezydent Albanii Bajram Begaj podkreślił, że przesłanie uroczystości „wykracza poza wiarę i wzywa wszystkich obywateli dobrej woli do budowania bardziej sprawiedliwego, skromnego, zjednoczonego i braterskiego społeczeństwa”.

Białoruś

O św. Eufrozynie Połockiej w Internecie

Nowy film dokumentalny „Obitiel swiatoj Jewfrosinii” jest już dostępny w Internecie. Teraz każdy może obejrzeć dokument o starym połockim monasterze, założonym przez św. Eufrozynę 900 lat temu. Film nakręcono z okazji jubileuszu monasteru Przemienienia Pańskiego i św. Eufrozyny z błogosławieństwa patriarchalnego egzarchy całej Białorusi, metropolity mińskiego i zasławskiego Beniamina.

Autorami scenariusza są Władimir Łucki i pisarka Ludmiła Rublewska. Obraz był realizowany w Studiu Filmowym „Belarusfilm” i w monasterze w Połocku, a za jego kanwę posłużyło „Żytije prepodobnoj Jewfrosinii Połockoj”, którego fragmenty czyta ihumenia monasteru Jewdokija (Lewszuk).

Występując przed premierowym pokazem metropolita Beniamin podkreślił, że film ma pomóc lepiej zrozumieć znaczenie podwigu Eufrozyny Połockiej i życia monastycznego we współczesnym świecie. Obraz umożliwia każdemu, kto jeszcze nie odwiedził tej świętej wspólnoty, dotknięcie świętości. Będzie on także interesujący dla tych, kto już był w tym monasterze – pobudzi do przemyśleń, otworzy wcześniej nieznane strony.

Estonia

Ustawa o zerwaniu kanonicznych więzi z Ruską Cerkwią przyjęta

Nie pomogło wystąpienie biskupa Tartu Daniela w ONZ, zmiana nazwy Estońskiej Prawosławnej Cerkwi na Estońską Chrześcijańską Prawosławną Cerkiew czy wielokrotne dramatyczne apele ihumenii Piuchcickiego Monasteru. 9 kwietnia estoński parlament zatwierdził w trzecim czytaniu poprawki do ustawy o Kościołach i parafiach, zobowiązujące Estońską Chrześcijańską Prawosławną Cerkiew (ECHPC, dawniej EPC MP) do zerwania więzi z Ruską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego.Za przyjęciem poprawek głosowało 60 deputowanych, trzynastu było przeciw. W estońskim parlamencie zasiada 101 deputowanych.

„Działalność cerkwi, parafii lub monasterów funkcjonujących w Estonii nie może być kierowana przez osobę lub stowarzyszenie o znaczących wpływach z siedzibą w obcym kraju (…), jeśli stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa, porządku konstytucyjnego lub porządku publicznego Estonii” – czytamy w dokumencie.

Ustawa stanowi również, że „osoba, która nie ma pozwolenia na pobyt stały lub czasowy w Estonii, nie może być duchownym ani członkiem zarządu związku wyznaniowego”.

Kościoły i wspólnoty mają dwa miesiące od wejścia w życie ustawy na dostosowanie swoich statutów, składu zarządów lub działalności do przepisów prawa.

Projekt ustawy został zainicjowany przez rząd, który z parlamentem zażądał od byłej Estońskiej Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu zerwania więzi z ruską Cerkwią, zmiany statutu i nazwy. Władze uzasadniały swoje żądanie faktem, że ruska Cerkiew wspiera wojnę Rosji w Ukrainie.

W 2024 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie przedłużyło zwierzchnikowi Estońskiej Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu, metropolicie Tallina i całej Estonii Eugeniuszowi pozwolenia na pobyt i został zmuszony do opuszczenia kraju.

W marcu bieżącego roku sąd okręgowy w Tartu zatwierdził nową nazwę EPC MP – Estońska Chrześcijańska Cerkiew Prawosławna.

Po przyjęciu poprawek do ustawy, na stronie internetowej EChPC ukazał się specjalny komunikat. „Wielki Post dobiega końca i zbliża się Wielki Tydzień. My, chrześcijanie, po raz kolejny mamy okazję przeżyć to co wydarzyło się w Betanii, Getsemani i na Golgocie 2000 lat temu, zbliżamy się bowiem do szczególnych dni w cerkiewnym kalendarzu. Zastanówmy się nad tym wszystkim, co wydarzyło się z Chrystusem i pójdźmy za nim w naszym życiu tu i teraz. Znajdźmy czas, żeby iść za nim poprzez Jego cierpienia, żebyśmy mogli być również uczestnikami radości Zmartwychwstania.

9 kwietnia Riigikogu (estoński parlament) przyjął poprawki do ustawy o Kościołach i parafiach, które bezpośrednio dotyczą nas wszystkich. Chociaż prawo powinno być uniwersalne, jasne jest, że w tym przypadku jest ono skierowane przeciwko Estońskiej Prawosławnej Cerkwi i Piuchcickiemu Monasterowi. Chociaż zawsze byliśmy Cerkwią przestrzegającą prawa, przestrzegaliśmy wszystkich praw Estońskiej Republiki i przyczynialiśmy się do dobrobytu estońskiego społeczeństwa, uznano za konieczne zmianę prawa.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

na podst. sedmitza.ru, spzh.live oprac. Ałła Matreńczyk

fot. spzh.eu, toi-media

Odpowiedz