Cerkiew Pana naszego Jezusa Chrystusa powołana przez Niego do życia, przez całą swoją historię była i jest doświadczana i prześladowana. Zawsze jednak jest wzmacniana męczeńską śmiercią wiernych uczniów Chrystusa. Na każdej kropli krwi męczeńskiej budowane jest nowe życie cerkiewne.
Cerkiew prawosławna w Polsce przeżywała te doświadczenia przez całą swoją historię. Dlatego nasze pokolenie skłania swoje głowy przed Ich męczeństwem i ogłasza Ich świętymi. W historii uczyniliśmy wiele w tym zakresie – to męczennicy czasu Unii Brzeskiej, pierwszej i drugiej wojny światowej i różnych przesiedleń wiernych naszej Cerkwi.
Dzisiaj, kiedy obchodzimy 100-lecie cerkiewnej samodzielności, wspominając 1700-lecie pierwszego Soboru Powszechnego w Nicei w 325 roku, 80-lecie zakończenia drugiej wojny światowej, w oparciu o Świętą Tradycję, po zbadaniu materiałów dotyczących życia i śmierci naszych Braci i Sióstr, którzy ginęli w Katyniu i innych miejscach śmierci oraz przesiedleń, Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w imię Świętej Trójcy, Ojca i Syna i Świętego Ducha zalicza w poczet świętych i wpisuje do Dyptychu Świętych Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej:
Księdza protoprezbitera płk. Szymona Fedorońko,
Księdza prot. ppłk. Wiktora Romanowskiego,
Księdza prot. mjr. Włodzimierza Ochaba.
Duchownych i świeckich, których imiona znamy i nie znamy. Zna je jedynie Bóg Wszechmogący.
Uroczystości kanonizacyjne Męczenników Katyńskich przeprowadzić 17 września 2025 roku i ten dzień ustanowić dniem Ich modlitewnej pamięci.
Pamięć Ich czcić także w inne dni związane z Ich życiem (np. dzień Patrona). Decyzję o tym podejmuje biskup diecezjalny.
Zatwierdzić troparion ku Ich czci. Zatwierdzić Ich ikonę.
O kanonizacji Świętych Męczenników Katyńskich powiadomić Cerkwie lokalne.
Święci Męczennicy Katyńscy módlcie się za nas!
fot. Krzysztof Szeremeta (za orthodox.pl)