Home > Czerwiec 2025 > Nizwykły tryb ryb

Spektakl, którego premiera miała miejsce 7 maja – „Niezwykły tryb ryb” – to niezwykły owoc współpracy studentów trzeciego roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku i podopiecznych Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego Eleos przy ul. Dojnowskiej w Białymstoku.

W październiku 2024 roku Joanna Troc – aktorka, reżyserka, założycielka Teatru Czrevo, wykładowczyni w Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza, wpada na ciekawy pomysł realizacji zajęć, które prowadzi w ramach przedmiotu na tej uczelni: „Praca z lokalną społecznością”.

Z sentymentu do białostockiego osiedla, na którym się wychowała, kontaktuje się z placówką Eleos funkcjonującą na tym terenie. Jej idea to nie projekt czy grant, ale propozycja nawiązania współpracy bez mocnych deklaracji i sztywnego planu realizacji. To pomysł na spotkanie dwóch różnych pod wieloma względami środowisk – studentów akademii teatralnej i dzieci, które uczęszczają do „świetlicy”, jak potocznie same ją nazywają. Najważniejszym założeniem jest dialog i rozmowa – najpierw każdej ze stron w swojej grupie na temat tego, czy jest zainteresowanie, energia, odwaga spotkać się i spróbować razem popracować.

Kiedy okazuje się, że jest obustronna nić porozumienia – rozpoczynamy współpracę. Do pierwszego spotkania dochodzi w listopadzie 2024 roku, po nim okazuje się, że jest chęć, która owocuje comiesięcznymi spotkaniami do maja tego roku. Wizyty studentów w placówce Eleos to nie tylko zabawy teatralne czy muzyczne, prezentowanie form lalkarskich, taniec czy animacja przedmiotem. To również wzajemne poznawanie się i nawiązywanie relacji, budowanie wzajemnego zaufania i bliskości.

Premiera i prawdopodobnie jedyny pokaz spektaklu „ Niezwykły tryb ryb” miał miejsce w jednej z sal Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza dzięki uprzejmości władz uczelni. Widownię stanowili pracownicy uczelni, wychowawcy placówki, dyrektor Eleosu o. Radosław Kondraciuk i koordynator Marta Chomaniuk oraz – co najważniejsze dla najmłodszych aktorów – ich rodzice, opiekunowie, rodzeństwo i bliscy. Reakcja publiczności była najlepszym dowodem na to, jak bardzo było warto podjąć tę współpracę i wzajemnie otworzyć się na siebie.

Katarzyna Zagrzywiec kierownik SPWD Eleos ul. Dojnowska 80 D w Białymstoku

Specjalistyczne placówki wsparcia dziennego, prowadzone przez różne organizacje, w tym Eleos, zajmują się pracą z dziećmi z rodzin będących w kryzysie i borykających się z problemami.

You may also like
Nuty. „Boska Liturgia w języku polskim”
Gala tańca
ZAMORDOWANE WSIE