Home > Czerwiec 2025 > Po raz 44 w Hajnówce

„Bogu niech będzie chwała, że doszliśmy do 44 edycji hajnowskiego festiwalu!” – brzmiało w posłaniu metropolity Cerkwi w Polsce Sawy, przeczytanym przez biskupa hajnowskiego Pawła podczas uroczystego otwarcia 12 maja międzynarodowego festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. „To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Ziemi Podlaskiej, które uszlachetnia człowieka, oddziałuje na niego twórczo, wznosi ludzki duch, dotyka sacrum. Śpiew cerkiewny łączy ziemię z niebem”.

Metropolita podkreślił, że w psalmach, pieśniach i modlitwach wychwalamy Boga, dziękując Mu za wszystko. Śpiew cerkiewny staje się głosem całej ludzkości. Głos ten jest ważny zwłaszcza w dzisiejszym świecie, pełnym cierpienia i wojen. Jego Eminencja prosił, byśmy w tym świecie pozostali wierni Chrystusowi do końca, śpiewem kształtowali przestrzeń, w której możliwa jest przemiana, dążyli do wysokiego rozwoju duchowego, do odkrywania Boskiego światła i byśmy w swym rozwoju nie zważali na żadne trudności.

Na ceremonię otwarcia festiwalu przybyli arcybiskup bielski Grzegorz, biskupi siemiatycki Warsonofiusz i hajnowski Paweł oraz biskup drohiczyński Kościoła rzymskokatolickiego Piotr Sawczuk.

W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, który po raz kolejny objął festiwal swoim honorowym patronatem, wystąpił minister Wojciech Kolarski, który zauważył, że od wieków prawosławie wzbogaca kulturę Rzeczypospolitej i jest integralną częścią polskiej kultury i historii, a Polska oddycha dwoma płucami – zachodnim i wschodnim. „Dla mnie to wielka radość i satysfakcja, że mogę słuchać pięknej muzyki cerkiewnej”.

– Dyrektor festiwalu, o. Michał Niegierewicz, proboszcz katedralnego soboru Świętej Trójcy w Hajnówce, witając zgromadzonych wskazał na organizatorów festiwalu – Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Cerkiewnej, parafię Świętej Trójcy w Hajnówce oraz Hajnowski Dom Kultury.

Wystąpił laureat ubiegłorocznej nagrody Grand Prix hajnowskiego festiwalu, blisko 50-osobowy chór Varslavia pod dyrekcją Miłosza Bogicia. To była rzeczywista uczta dla duszy, a taka nie rodzi się bez synergii Boga i człowieka.

W tym roku wystąpiły podczas przesłuchań 23 chóry z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rumunii, Serbii i Egiptu.

Koncert galowy festiwalu odbył się 17 maja w soborze Świętej Trójcy. Przybył wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, poseł Krzysztof Truskolaski, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Łukasz Prokorym mówił, że festiwal jest nie tylko perłą kulturalną regionu, ale i wyrazem głębokiego szacunku dla jego duchowego i wielowyznaniowego dziedzictwa. Cerkiewny śpiew porusza serca, skłania do refleksji, jednoczy. Festiwal promuje region w Polsce i na świecie.

Podczas koncertu galowego wystąpiło jedenaście chórów, laureatów tegorocznej edycji festiwalu, m.in. „Błagowiest” z Rygi, zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu. (ar)

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

fot. Anna Radziukiewicz

You may also like
Obchodziliśmy 40-lecie istnienia Przeglądu Prawosławnego
Zespół Katapetasma na 40 leciu Przeglądu Prawosławnego
PADLASKI WIANOK na 40 leciu Przeglądu Prawosławnego
Kocham Was jak swoje Dziecko

Odpowiedz