Home > Ze świata > Nowy przełożony monasteru w Nowym Wałaamie

Nowy przełożony monasteru w Nowym Wałaamie

Archimandryta Michael został mianowany przełożonym monasteru w Nowym Wałaamie, poinformowano na oficjalnej stronie Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej.

Archimandryta Michael (Numella) studiował ekonomię i teologię. Oprócz fińskiego zna dziesięć innych języków. Na przełożonego Nowowałaamskiej wspólnoty został wybrany na synaksie monasterskich braci 4 stycznia br. po tym jak jego poprzednik, archimandryta Sergiusz ( Rayapolvie), został wyświęcony na biskupa Haminy. Na tę nową posługę wprowadził go metropolita Kuopio i Karelii Arseniusz.

Archimandryta Michael ma 47 lat, podkreśla, że chęć zostania mnichem musiała zrodzić się, gdy miał zaledwie osiem lat i po raz pierwszy odwiedził Nowy Wałaam, jedyny prawosławny męski monaster w Finlandii (jedyny żeński położony jest w pobliskiej Lintuli). Obie wspólnoty monastyczne znajdują się w prowincji Heinävesi we wschodniej Finlandii i należą do Autonomicznej Fińskiej Cerkwi Prawosławnej. Monaster męski został założony przez mnichów położonego w Karelii wałaamskiego monasteru, którzy po wkroczeniu wojsk sowieckich w 1940 roku opuścili rodzimą obitiel i udali się do Finlandii. Stąd jego nazwa „Nowy Wałaam”. Obecnie modli się w nim i pracuje 11 nowicjuszy i mnichów, których średni wiek nie przekracza 50 lat. Najmłodszy mnich ma 23 lata. Monaster każdego lata odwiedza około 160 tysięcy turystów.

Ałła Matreńczyk

fot. sedmitza.ru