Home > Artykuł > Marzec 2023 > Święto młodzieży

W czerwcu 1992 roku na zgromadzeniu ogólnym Syndesmosu została przedstawiona propozycja Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, który miał odbywać się co roku w dniu święta Spotkania Pańskiego. Wkrótce idea zyskała aprobatę i błogosławieństwo patriarchy Bartłomieja oraz zwierzchników innych lokalnych Kościołów prawosławnych. I tak z błogosławieństwa metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy w dniach 10-12 lutego w Warszawie odbyły się polskie obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej.

Jego organizacji podjął się zarząd centralny Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce we współpracy z zarządem BMP diecezji warszawsko-bielskiej, warszawską metropolią prawosławną, parafią prawosławną św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie oraz Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Na swoje święto do Warszawy przyjechało przeszło 360 młodych ludzi ze wszystkich stron kraju i zza granicy. To właśnie dzięki licznej grupie cudzoziemców z piętnastu krajów, m.in. prawosławnych Gruzinów, Serbów, Rumunów i Amerykanów wydarzenie zyskało międzynarodowy wymiar. Była to jedna z lepszych możliwości przybliżenia specyfiki polskiego prawosławia osobom spoza kraju.

W stolicy Polski spotkali się liderzy prawosławnych bractw i organizacji z wielu lokalnych Cerkwi.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Młodzież rozpoczęła obchody późnym popołudniem, w piątek 10 lutego. W Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie koło Warszawy odbył się wieczór kulturalny. Po oficjalnym rozpoczęciu młodzież miała okazję obejrzeć spektakl „Droga do raju” w wykonaniu teatru „Zatopieni w Historii”. Sztuka w głównej mierze powstała dzięki staraniom proboszcza parafii św. Mikołaja w Topilcu, o. Jarosława Jóźwika. Opowiada o trudnej historii prawosławnych Białorusinów Podlasia. Muzykę z tego regionu Polski przybliżył zespół Żemerwa ze Studziwód. Grupa brała również udział w animowaniu dalszej części wieczoru – integracji uczestników przy podlaskich i gruzińskich tańcach ludowych.

Sobotni poranek zaczął się od zwiedzania ciekawych miejsc na mapie stolicy. Podzieleni na grupy uczestnicy mieli okazję zwiedzić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Niewidzialną Wystawę, Zamek Królewski, Stare Miasto oraz przejechać się zabytkowym autobusem. Po południu młodzi udali się na koncert organizowany przez dzielnicę Wola, gdzie razem z mieszkańcami stolicy mogli wysłuchać chóru Rikhi z Gori w Gruzji oraz pobawić się na koncercie polsko-ukraińskiego zespołu Enej.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Maksym Fionik, fot. Jakub Rybak, Artiom Machakiejew

Wypowiedzi uczestników tłumaczył Andrzej Charyło