Home > Artykuł > Luty 2024 > X koncert kolęd i prawosławnych hymnów Bożego Narodzenia

X koncert kolęd i prawosławnych hymnów Bożego Narodzenia

W Sandomierzu z błogosławieństwa arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla odbył się X koncert kolęd i hymnów Bożonarodzeniowych.

Zaprezentowały się trzy chóry. Wystąpiły dzieci i młodzież z parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku pod przewodnictwem matuszki Anny Petrovskiej. Swoje talenty wokalne zaprezentował chór Politechniki Białostockiej ,,Polifonia” pod batutą Aleksandry Szymaniuk. Wystąpił zespół „Katapetasma”, dyrygowany przez Łukasza Hajduczenię. Kolędy i hymny, rozbrzmiewające w sali rycerskiej zamku królewskiego, śpiewano po ukraińsku, białorusku, serbsku, rumuńsku i po polsku.

Przybył rzymskokatolicki ordynariusz diecezji sandomierskiej ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, który wskazał na potrzebę tego rodzaju wydarzeń, tym bardziej że znajdujemy się w czasie, gdy modlimy się wspólnie o jedność chrześcijan. Miasto reprezentował Marcin Marzec – burmistrz Sandomierza. Marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla reprezentował Marek Jastrzębski. Wydarzenie poprowadziła Joanna Sarwa, dziennikarka Radia Leliwa.

Kolędowanie zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy Niebo i ziemla przez wszystkie chóry. Po nim ks. prot. Marcin Chyl, proboszcz sandomierskiej parafii prawosławnej, wręczył dyrygentom grawertony, specjalnie przygotowane na jubileuszową edycję.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Konieczna

fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce