Home > Ze świata > Żyrowice: kameralne obchody

Żyrowice: kameralne obchody

Uroczystości 550-lecia objawienia Żyrowickiej Ikony Matki Bożej, 500-lecia jej powtórnego cudownego odnalezienia i 500-lecia założenia Uspienskiego monasteru w Żyrowicach, zaplanowane z dużym rozmachem na Białorusi na 19 i 20 maja, w związku z epidemią koronawirusa, zostały przeniesione na późniejszy termin.

W planowanym wcześniej terminie świąteczne nabożeństwa odbyły się, można powiedzieć, w kameralnym gronie.

Wsienoszcznoje bdienije i Liturgię odprawił rektor Mińskiego Duchownego Seminarium, arcybiskup nowogródzki i słonimski Gurij, z którym współsłużyli biskup borysowski  i marinogorski Wieniamin, duchowni z żyrowickiego monasteru, mińskiego seminarium i  nowogródzkiej diecezji.

W przeddzień uroczystości, 15 maja, do wspólnoty przywieziono pomnik św. męczennika Serafina, archimandryty żyrowickiego, i nowe dzwony. Dzwony zostały odlane w zakładach Wiera w Woroneżu staraniem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenko, prezydenta Rosji Władimira Putina, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Kiryła, metropolity mińskiego i  zasławskiego Pawła oraz arcybiskupa nowogródzkiego i słonimskiego Gurija. Większość wydatków związanych z ich wykonaniem pokrył Bank Białorusi.

Nowe dzwony zostaną umieszczone na monasterskiej dzwonnicy, której budowa jest dopiero planowana.

Oficjalne odsłonięcie sfinansowanego przez wspólnotę pomnika św. męczennika Serafina odbędzie się w dzień modlitewnego wspomnienia świętego. W fundamencie pomnika spocznie kapsuła z ziemią z obozu, w którym został zamęczony.

W ramach jubileuszowych uroczystości ukazała się też książka „Źródło miłosierdzia: Żyrowicka cudowna ikona Matki Bożej i Żyrowicki Uspienski monaster w latach 1470-1618”.

You may also like
Piekło Brześć
Żyrowice. Jubileusz odłożony

Odpowiedz